Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00

Czym się różni psycholog od psychiatry?

Czym się różni psycholog od psychiatry?

Czym się różni psycholog od psychiatry – to częste pytanie wśród osób, które szukają pomocy specjalisty. Zasadniczo psycholog to specjalista, który udziela wsparcia emocjonalnego i prowadzi diagnozę psychologiczną. Psychiatra jest lekarzem, który prowadzi farmakoterapię chorób psychicznych. Różnic między psychiatrą a psychologiem jest jednak znacznie więcej.

Jakie wykształcenie i kompetencje mają psycholog i psychiatra?

W celu udania się do odpowiedniego specjalisty należy zadać sobie podstawowe pytanie – czym się różni psychiatra od psychologa? Zasadniczą różnicą pomiędzy wymienionymi praktykami jest fakt, iż psychiatra jest lekarzem, a psycholog nie.

Psychiatra jest specjalistą, który ukończył sześcioletnie studia medyczne, a następnie specjalizację z psychiatrii. Do jego zadań należy diagnozowanie i leczenie poważnych zaburzeń psychicznych, kierowanie na terapię czy wystawianie zwolnień lekarskich, gdy są one niezbędne. Posiada również uprawnienia, by w trakcie procesu leczenia wdrożyć farmakoterapię.

Psycholog, mimo iż również zajmuje się ludzką psychiką, jest oddzielnym specjalistą. Jest to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie najczęściej ze specjalnością kliniczną. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, psycholog zajmuje się diagnozowaniem problemów psychicznych za pomocą pogłębionej diagnostyki osobowości, oceny procesów poznawczych i dyspozycji psychicznych. Ponadto może on prowadzić poradnictwo psychologiczne i terapię według różnych kierunków z psychologii i pedagogiki.

Do naszej kliniki zapraszamy pacjentów, którzy szukają wsparcia dobrego specjalisty. Prócz konsultacji dla dorosłych, zapraszamy też osoby, które szukają psychologa dziecięcego w Poznaniu.

Do kogo udać się po pomoc w konkretnych problemach?

Podstawowym dylematem, przed którym staje przyszły pacjent, jest stwierdzenie – psycholog czy psychiatra? Kiedy problemy wymagają terapii psychologicznej, a kiedy poważnej interwencji lekarskiej?

Jak już wcześniej wspomniano, psychiatra jest lekarzem, który diagnozuje i leczy choroby psychiczne, takie jak zaburzenia, manie i fobie. Nie każdy problem wymaga interwencji psychiatry, jednak jeśli pacjent czuje się źle, nie widzi sensu życia lub rozważa próbę samobójczą – powinien niezwłocznie udać się do lekarza psychiatry.

Po pomoc do tego specjalisty należy udać się też wtedy, gdy odczuwane stany lękowe utrudniają codzienne funkcjonowanie lub powodują zaburzenia snu. Lekarz po dogłębnej diagnozie rozpocznie proces leczenia dopasowany indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Psycholog natomiast zajmuje się wsparciem emocjonalnym, diagnozą psychologiczną oraz terapią osób, które zmagają się z trudnościami w życiu codziennym, w tym dzieci i młodzieży. To do niego warto udać się, gdy pacjent odczuwa długotrwały stres, ma trudności w relacjach z innymi, zmaga się z niską samooceną lub przeżywa trudny okres życiowy, np. rozstanie, żałobę czy wypalenie zawodowe w pracy.

Czy psychiatra i psycholog mogą przepisywać leki?

Podstawową różnicą między psychologiem a psychiatrą jest to, że psycholog, w przeciwieństwie do lekarza psychiatry, nie może wypisywać recept. Psycholog może prowadzić konsultacje psychologiczne, psychoterapię, diagnozę i udzielać wsparcia emocjonalnego. Lekarz psychiatra ma uprawnienia do leczenia farmakologicznego takich chorób, jak depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne oraz inne poważne schorzenia psychiczne.

Pacjenci, którzy nie wiedzą, który specjalista będzie dla nich odpowiedni, mogą skorzystać z konsultacji psychologicznej w naszej klinice. Psycholog po wstępnej diagnozie wskaże dalsze zalecenia i potwierdzi bądź wykluczy konieczność konsultacji z psychiatrą.

Jak wygląda współpraca psychologa i psychiatry?

Przed pierwszą wizytą w klinice wiele osób zastanawia się, najpierw psycholog czy psychiatra? Niewątpliwie współpraca psychologa i psychiatry to dobre rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, którzy oczekują skutecznego wsparcia w leczeniu chorób i zaburzeń emocjonalnych. Najczęstszym wskazaniem do terapii u tych dwóch specjalistów jest depresja. W przypadku tej choroby psycholog przeprowadzi dogłębny wywiad i postara się zdiagnozować jej przyczyny. Dopiero wtedy będzie mógł podjąć decyzję, czy pacjent powinien podjąć również interwencję u lekarza psychiatry.

Lekarz psychiatra najczęściej stosuje u pacjenta farmakoterapie, kieruje na specjalistyczną terapię czy wystawia, w razie konieczności, zwolnienie lekarskie. Pod wpływem leków pacjent zaczyna czuć się lepiej, a podczas kontroli opisuje efekty terapii. Terapeuta zaś towarzyszy pacjentowi w procesie leczenia, pozwala lepiej zrozumieć jego problem i wyprowadza go z otaczających problemów. Prócz klasycznej terapii psychologicznej, psycholog może również odwołać się do teorii psychologicznych lub wykorzystać testy w celu lepszego zrozumienia pacjenta.

Kompleksowe wsparcie psychologa w Poznaniu i psychiatry w Poznaniu jest realizowane w Klinice LMC. Zapraszamy wszystkich pacjentów, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie w bezpieczny i skuteczny sposób.