Praca zdalna a zdrowie psychiczne – to temat, który coraz częściej pojawia się w badaniach dotyczących dobrostanu pracowników. W ostatnich latach coraz więcej firm pozwala na zdalne wykonywanie obowiązków. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści jak i zagrożeń. Praca zdalna może bowiem w niektórych przypadkach prowadzić do wypalenia zawodowego a nawet depresji. Co zrobić, gdy pojawi się problem?
Jak praca zdalna wpływa na poziom stresu?
Praca zdalna ma wiele korzyści, jednak wiąże się też z pewnymi wyzwaniami. Podczas gdy wielu pracowników przekształca swoje domy w biura, inni po pewnym czasie zaczynają wracać do firmy. Wpływ ma na to wiele czynników, które utrudniają wykonywanie pracy i negatywnie wpływają na pracowników. Brak kontaktu z innymi, trudność w oddzieleniu życia prywatnego od zawodowego i brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do silnego stresu i utrudniać wykonywanie obowiązków.
Główny Urząd Statystyczny próbował odpowiedzieć na pytanie, ile osób pracuje zdalnie z Polsce. Z przeprowadzonych badań wynika, że w Polsce nawet 2 mln 700 tys. osób pracuje z domu. Tymczasem badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wskazują, że 22 proc. ankietowanych pracowników zdalnych zgłaszało wyższy poziom stresu i lęków, 20 proc. doświadczyło zmian wagi, a 19 proc. zauważyło pogorszenie jakości snu.
Szczególnie widoczny wśród pracowników zdalnych jest brak wyraźnych granic między pracą a życiem prywatnym. Praca w domu może utrudniać oddzielenie obowiązków zawodowych od prywatnych, prowadząc do wydłużenia czasu pracy i trudności w regeneracji, co sprzyja narastaniu stresu.
Czy izolacja może prowadzić do problemów psychicznych?
Praca zdalna najczęściej wiąże się z izolacją we własnym domu i brakiem kontaktu z innymi. W tym przypadku wpływ pracy zdalnej na psychikę jest duży. Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Via Medica wynika, że izolacja może powodować poczucie osamotnienia, niepokój, nastroje depresyjne, bezsenność, nadużywanie alkoholu a nawet zachowania samobójcze. Wszystkich pacjentów, którzy szukają miejsca do leczenia depresji w Poznaniu, zapraszamy do naszej kliniki.
U osób unikających kontaktu z innymi obserwuje się też objawy stresu pourazowego i wyczerpania emocjonalnego. Z publikacji naukowych wynika również, że u 33 proc. osób pozostających w izolacji pogarsza się samopoczucie psychiczne, co doprowadziło do frustracji, pogorszenia relacji i gorszego zdrowia fizycznego.
Jakie techniki pomagają utrzymać równowagę między pracą a życiem prywatnym?
Utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatnym jest możliwe nawet przy wykonywaniu pracy zdalnej. W tym celu warto zastosować kilka technik, które są skuteczne przy rozdzieleniu sfery zawodowej od życia codziennego.
Po pierwsze, warto ustalić czas na pracę i na życie prywatne. Określenie godzin pracy i ich przestrzeganie, unikanie odbierania służbowych telefonów po godzinach i stworzenie osobnej przestrzeni do pracy w domu to skuteczna metoda w zachowaniu balansu.
Specjaliści od zdrowia psychicznego zalecają też regularne przerwy w trakcie pracy. Z badań opublikowanych w Digital Wellness Institute Report wynika, że regularne przerwy i kilkuminutowy odpoczynek zwiększają o 35 proc. koncentrację i prowadzą do szybszego wykonania zadania.
Jakie zagrożenia niesie brak kontaktu ze współpracownikami?
Brak kontaktu ze współpracownikami niesie za sobą wiele zagrożeń dla zdrowia psychicznego i dotychczasowych relacji i wskazuje, że praca zdalna a psychika są ze sobą ściśle powiązane.
Pracownik stale pracujący z domu może doświadczyć gorszego samopoczucia osamotnienia i izolacji społecznej. Brak nieformalnych rozmów z kolegami i koleżankami z pracy może pogorszyć jego relacje w zespole i doprowadzić do spadku zaangażowania.
Osoby pracujące zdanie muszą też zmierzyć się z innymi wyzwaniami, takimi jak utrata poczucia przynależności do firmy, rzadkie rozmowy z przełożonym czy mniej okazji do mentorstwa i networkingu.
Wszystkim pracownikom, którzy doświadczają skutków pracy zdalnej, zapraszamy do konsultacji z psychologiem w Klinice LMC.
Terapia dla pracowników w naszej poradni zdrowia psychicznego w Poznaniu prowadzona jest przez wykwalifikowanego psychologa i jest dopasowana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Pierwsze spotkanie najczęściej jest przeznaczone na poznanie z terapeutą. Podczas sesji specjalista rozmawia z pacjentem o jego trudnościach, wykonywanej pracy i życiu prywatnym. W psychoterapii psycholog może również wykonać liczne testy, które pomogą mu lepiej zdiagnozować pacjenta.
W kolejnych etapach psycholog pomaga pacjentom w rozwiązaniu problemów i lepszym zrozumieniu ich potrzeb. Służą temu nie tylko regularnie odbywane sesje, ale również chat online z psychologiem, który umożliwia pozostanie ze specjalistą w kontakcie. To bardzo ważne w momencie, gdy pacjenci potrzebują wsparcia specjalisty jeszcze przed kolejną wizytą.
Jakie nawyki warto wprowadzić, by zadbać o zdrowie psychiczne przy pracy zdalnej?
Praca zdalna daje wiele korzyści, takich jak elastyczność i oszczędność czasu na dojazdy, ale może także wiązać się z większym stresem. Według badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, nawet 60 proc. osób pracujących zdalnie ma problem z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego, co powoduje w nich dodatkowy stres. Dlatego w celu zmniejszenia poczucia zmęczenia i stresu, warto stosować techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe czy mindfulness. Jeśli czujesz, że przytłoczenie w pracy jest zbyt duże, a stres zaczyna dominować w Twoim życiu, warto skonsultować się z psychologiem. Praca zdalna a depresja to temat, który dotyka coraz więcej osób. Dobry psycholog ma skuteczne metody na zmniejszenie stresu i dobre samopoczucie w pracy. Leczenie stresu w Poznaniu odbywa się między innymi w Klinice LMC.
By zwiększyć motywację i znaleźć powód do wychodzenia z domu warto też umówić się na spotkanie z kolegami i koleżankami z pracy. Organizowanie wspólnych wyjść w tygodniu sprawia, że pracownicy nawiązują bliższe relacje, a praca staje się dla nich nie tylko obowiązkiem, ale też przyjemnością.
Czy praca hybrydowa jest lepszym rozwiązaniem?
Na pytanie, kiedy praca zdalna jest lepszym rozwiązaniem, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór zależy między innymi od stosunku pracownika do swojej pracy, podejmowanych działań i pełni satysfakcji z obecnej sytuacji. Kluczowe w decyzji, który rodzaj pracy jest lepszym rozwiązaniem, jest nie tylko efektywność, ale przede wszystkim dobre samopoczucie pracownika. Dlatego przed wyborem formy zatrudnienia warto rozważyć takie kwestie, jak:
- praca zdalna a zdrowie;
- własne możliwości;
- chęć rozwoju;
- produktywność;
- ograniczenia.
Większość pracodawców, ze względu na koszty zatrudnienia, preferują pracę hybrydową. Z tego względu chcą przyciągnąć pracowników do biura między innymi poprzez szkolenia, oferowanie darmowych posiłków czy zapewnienie możliwości rozwoju.
Ostatecznie, praca hybrydowa łączy zalety pracy zdalnej i stacjonarnej, pozwalając na większą elastyczność oraz lepszą organizację czasu. Dzięki temu pracownicy mogą dostosować swój harmonogram do indywidualnych potrzeb, jednocześnie korzystając z zalet bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami i kultury organizacyjnej firmy. W przypadku trudności z wyborem formy pracy, zapraszamy na konsultację psychologiczną w Poznaniu z naszym specjalistą, który rozumie, że praca i zdrowie psychiczne to ważny aspekt życia każdego pracownika, dlatego doradzi, która opcja będzie dla niego najlepsza.