Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Natrętne myśli, czy to już choroba?

blank

Natrętne myśli mogą pojawić się u każdego z nas. W trudnych chwilach wielu z nas nie może przestać myśleć o zaistniałej sytuacji, co obniża nasz dobrostan. Niekiedy natrętne myśli mogą przerodzić się w nerwicę natręctw, która nieleczona prowadzi do wielu innych chorób, takich jak depresja i zaburzenia lękowe. W trudnych chwilach warto zwrócić uwagę na określone objawy, które mogą zwiastować pojawienie się choroby.

Czym są natrętne myśli?

Natrętne myśli, znane również jako myśli obsesyjne, to niechciane, uporczywe i często niepokojące myśli, obrazy lub impulsy, które pojawiają się w naszym umyśle w sposób niekontrolowany. Mogą uaktywnić się w każdym momencie w ciągu dnia, jednak najczęściej pacjenci doświadczają ich przed zaśnięciem, w stresujących sytuacjach lub wtedy, gdy spędzają czas z dala od innych osób. Ich treści mogą być bardzo różne. Najczęściej pacjenci zmagają się z natrętnymi myślami dotyczącymi zdrowia, bezpieczeństwa, pracy, szkoły i relacji rodzinnych. Często myśli te mają związek z aspektem życia, który jest dla pacjentów szczególnie trudny. Natrętne myśli mogą być trudne do zignorowania lub wyciszenia, co może prowadzić do znacznego stresu i lęku, które towarzyszą pacjentom przez cały czas.

Przyczyny natrętnych myśli

Pacjenci zmagający się z problemem natrętnych myśli zadają sobie podstawowe pytanie – jakie jest ich źródło? Przyczyny natrętnych myśli mogą być złożone i różnorodne, a ich źródło często zależy od sytuacji i indywidualnych cech pacjenta.

By określić przyczyny natrętnych myśli, psycholog w trakcie konsultacji z pacjentem przeprowadzi dogłębny wywiad dotyczący jego stylu życia, sytuacji zawodowej, relacji rodzinnych, doświadczanych problemów i innych kwestii, które dla pacjenta będą istotne. Psycholog może też poprosić pacjenta o wypełnienie określonych testów psychologicznych, które w połączeniu z wywiadem mogą dostarczyć cennych informacji dotyczących osobowości pacjenta i określić źródło trudnych myśli. Niejednokrotnie specjalista zaleca pacjentom wizytę u lekarza celem zrobienia badań. Przyczyny natrętnych myśli mogą bowiem wynikać z wielu chorób somatycznych, takich jak choroba Parkinsona, choroba Cushinga, choroby tarczycy a nawet określone rodzaje nowotworów. Przed postawieniem diagnozy i ustaleniem źródła natrętnych myśli psycholog powinien więc wykluczyć inne choroby, które mogą powodować problem.

Prócz chorób somatycznych, natrętne myśli mogą być spowodowane innymi czynnikami, takimi jak: zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, depresja, trauma, nadmierny perfekcjonizm, trudna sytuacja rodzinna i zawodowa oraz nadużywanie alkoholu. Dlatego poszukując dobrego psychologa w Poznaniu warto zwrócić uwagę, czy pogłębia on swoją wiedzę na temat natrętnych myśli i nerwicy natręctw, by mógł skutecznie pomóc pacjentom w ich problemie.

Ćwiczenia na natrętne myśli

Natrętne myśli mogą skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Problemy rodzinne, natłok obowiązków czy utrata pracy to trudne chwile, które mogą wpływać na nasze samopoczucie i postrzeganie świata w ciemnych barwach. To naturalne, że w trudnych momentach nie możemy przestać myśleć o problemie i zajmuje on całą naszą uwagę. W takich chwilach warto zastosować wybrane ćwiczenia na natrętne myśli, które mogą pomóc zmniejszyć ich wpływ na naszą uwagę. Wśród najczęściej stosowanych technik można wskazać:

  • Techniki uważności (mindfulness) – na przykład skupienie uwagi na oddechu.
  • W momencie, gdy dopadają nas trudne myśli, postarajmy się usiąść wygodnie, zamknąć oczy, rozluźnić mięśnie i skupić swoją uwagę na oddechu. Gdy natrętne myśli będą dalej w naszej głowie, nie oceniajmy ich i skupmy się na spokojnym i głębokim oddechu.
  • Techniki poznawczo-behawioralne – na przykład ekspozycja i zapobieganie reakcji. Przed przystąpieniem do techniki postarajmy się zidentyfikować sytuacje lub obiekty, które są źródłem natrętnych myśli. Stopniowo wystawiajmy się na te sytuacje, jednocześnie powstrzymując się od kompulsywnych reakcji. Pozwólmy odczuć lęk, nie podejmując żadnych działań, by naturalnie go zniwelować. Jeśli czujemy, że lęk i natrętne myśli są dla nas zbyt trudne, powinniśmy udać się po pomoc do specjalisty.
  • Techniki relaksacyjne – jedną z często stosowanych technik relaksacyjnych jest technika wizualizacji. W momencie, gdy męczą nas natrętne myśli, postarajmy się usiąść wygodnie, zamknąć oczy, rozluźnić mięśnie i wyobrazić sobie miejsce, które kojarzy się ze spokojem.

Warto pamiętać, że ćwiczenia na natrętne myśli są jedynie elementem wspomagającym radzenie sobie w trudnych chwilach. Jeśli natrętne myśli przeradzają się w lęk i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto rozważyć konsultację u psychologa.

Natrętne myśli a nerwica natręctw

Natrętne myśli i nerwica natręctw (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, OCD) są ze sobą ściśle powiązane, jednak nie są to pojęcia tożsame. Wielu pacjentów, którzy zgłaszają się po pomoc do psychologa obawia się, że mają nerwicę natręctw. Jednak w wielu przypadkach już po wstępnym wywiadzie psycholog może wykluczyć tą diagnozę. Czym zatem różnią się natrętne myśli od nerwicy natręctw?

Natrętne myśli to uporczywe, niechciane, niepokojące myśli, obrazy lub impulsy, które pojawiają się w umyśle w sposób niekontrolowany. Mogą dotyczyć różnych tematów, takich jak lęk przed krzywdzeniem innych, wątpliwości dotyczące codziennych czynności (np. czy drzwi są zamknięte) i obsesyjne myśli na punkcie czystości lub porządku.

Te myśli są często sprzeczne z wartościami i przekonaniami osoby, która je doświadcza, co powoduje znaczny dyskomfort i lęk. Natrętne myśli mogą występować w różnych zaburzeniach psychicznych, ale mogą także pojawiać się u osób bez zdiagnozowanych zaburzeń. Często doświadczają ich pacjenci, którzy są w trudnej sytuacji życiowej lub przeżywają silny stres związany z pracą. U takich pacjentów zazwyczaj wystarczającą formą pomocy jest konsultacja z psychologiem i wdrożenie odpowiednich technik radzenia sobie ze stresem.

Nerwica natręctw, czyli zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD), to stan psychiczny charakteryzujący się zarówno natrętnymi myślami (obsesjami), jak i kompulsywnymi zachowaniami. Nerwica natręctw, w przeciwieństwie do natrętnych myśli jest chorobą, która wymaga interwencji lekarza psychiatry i terapii u psychologa. OCD to zaburzenie, które obejmuje nie tylko niechciane i natrętne myśli, ale także powtarzające się uporczywe zachowania, do których wykonania pacjent czuje się zmuszony. Objawy nerwicy natręctw to m.in. wielokrotne mycie rąk w ciągu dnia bez wyraźnej potrzeby, wielokrotne sprawdzanie zamków i kontaktów, uporczywe powtarzanie słów i porządkowanie rzeczy w określony sposób. OCD może znacząco wpłynąć na jakość życia osób dotkniętych tym zaburzeniem – skutki nieleczonej nerwicy natręctw to m.in. pogorszenie jakości życia, relacji z innymi a także depresja i zaburzenia lękowe.

Kiedy udać się po pomoc?

Natrętne myśli mogą być nie tylko uciążliwe, ale także destrukcyjne, wpływając na codzienne funkcjonowanie i jakość życia. U wielu osób zmagających się z natrętnymi myślami może rozwinąć się nerwica natręctw, którą należy leczyć u specjalisty. Brak odpowiedniej interwencji może bowiem skutkować pogorszeniem się jakości życia i zdrowia. Kiedy zatem udać się po pomoc? Szczególnie niepokojące objawy, które powinny być sygnałem do konsultacji z psychologiem to m.in. częstotliwość i nasilenie myśli, pogorszenie jakości życia i codziennego funkcjonowania, utrata poczucia kontroli nad natrętnymi myślami oraz poczucie beznadziejności i bezradności.

Poszukując pomocy w nerwicy natręctw w Poznaniu warto udać się do dobrego psychologa, który służąc swoją wiedzą i doświadczeniem będzie w stanie pomóc pacjentom
w doświadczanych trudnościach. Po wstępnej konsultacji i diagnostyce psycholog może zalecić pacjentom odpowiednie techniki relaksacji, terapię poznawczo-behawioralną bądź terapię ekspozycyjną. Wskazane metody mają za zadane oswoić pacjentów z natrętnymi myślami
i zapobiec ich mimowolnemu pojawianiu się w przyszłości. W razie konieczności psycholog może zalecić pacjentom konsultację z lekarzem psychiatrą, który wykona odpowiednie badania lekarskie i wdroży bezpieczną farmakoterapię nawet w tej samej klinice w Poznaniu. W trakcie leczenia pacjent pozostaje pod nieustannym nadzorem specjalistów, dzięki czemu ma szansę w bezpieczny sposób powrócić do pełni zdrowia.