Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00

Jak rozmawiać i pomóc osobie z depresją? Praktyczne porady

Jak pomóc osobie z depresją – to pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, których bliscy zmagają się z tą chorobą. Według danych WHO na depresję cierpi blisko 350 mln osób na całym świecie, w tym 4 mln w Polsce. Pomoc osobie z depresją zależy od kilku czynników, takich jak motywacja, ciężkość doświadczanych objawów i stadium choroby. W Klinice LMC dajemy wsparcie i leczymy pacjentów w każdym stadium choroby i udzielamy wsparcia ich bliskim. Warto podkreślić, że psycholog w Poznaniu w Klinice LMC skutecznie i trwale pomaga pacjentom zmagającym się z omawianym zaburzeniem nastroju.

Jak rozpoznać, że bliska osoba cierpi na depresję?

Zaburzenia depresyjne najczęściej kojarzą nam się z poczuciem smutku, przygnębienia i utratą radości z życia. W podejściu klinicznym depresja to złożona choroba, która zazwyczaj rozwija się stopniowo. Z tego względu możemy wyróżnić cztery fazy depresji.

Pierwsza faza to wczesne stadium choroby, w której pacjent czuje pierwsze oznaki depresji, takie jak smutek i przygnębienie, doświadcza częstych zmian nastroju i braku motywacji do działania. Mogą też pojawić się problemy ze snem i koncentracją, co dodatkowo wzmacnia poczucie zmęczenia i niezadowolenia.

W stadium umiarkowanym następuje nasilenie choroby, a pacjentowi coraz trudniej jest funkcjonować. W tej fazie najczęściej pojawia się złe samopoczucie psychiczne, poczucie beznadziei, brak radości z życia, izolacja społeczna, poczucie winy i niskiej wartości czy przewlekłe zmęczenie.

Krytycznym momentem dla pacjenta jest trzecia faza choroby, czyli silna depresja. W tym stadium pacjent, opisując swój stan używa takich słów, jak „Mam depresje”, „Nie mam na nic siły”, „Mam dość życia” lub „Nic nie mnie boli, a źle się czuję”. W głębokiej depresji pacjenci mają silne poczucie braku sensu życia, bóle głowy i mięśni, a nawet mogą myśleć o samobójstwie. Najczęściej jest to stan zagrażający życiu, dlatego wymaga natychmiastowej interwencji i odpowiedniej pomocy.

Ostatnim etapem walki z chorobą jest etap zdrowienia i rekonwalescencji. Jest to stan, w którym pacjent powoli odzyskuje pełnię sił, jednak nadal może być podatny na wahania nastroju i krótkie stany depresyjne. Dlatego również w tym okresie istotne jest wsparcie bliskich.

Jak wspierać osobę z depresją, nie bagatelizując problemu?

Depresja i jej objawy fizyczne i psychiczne mogą zmienić pacjenta nie do poznania. Z radosnej i pełnej życia osoby pacjent staje się pełen obaw, smutku i braku nadziei na lepsze jutro. Dlatego chcąc pomóc osobie z depresją, warto uświadomić sobie, że bliska osoba cierpi na poważną chorobę psychiczną, której nie można bagatelizować. Najłatwiejsza jest sytuacja, w której osoba chora ma wysoką motywację do terapii, sama pragnie się leczyć i sięga po leczenie. Pod żadnym względem nie należy odwodzić jej od podjętych kroków, np. odbywania wizyt u psychoterapeuty, sugerując, że bardziej pomogą jej spacery i czytanie książek. W rzeczywistości takie zachowania nie pomogą, a wręcz przeciwnie – mogą nawet znacząco zaszkodzić bliskiej osobie cierpiącej na depresję.

Warto pamiętać, że walka z depresją wymaga nie tylko pomocy specjalisty, ale też wsparcia bliskich i poczucia bezpieczeństwa. Nie można więc krytykować, obrażać czy stygmatyzować osoby zmagającej się z depresją. Należy traktować ją tak samo, jak każdego innego człowieka – z szacunkiem i zrozumieniem. Nie można bagatelizować objawów doświadczanych przez bliskie osoby. Stan ciężkiej depresji może prowadzić nawet do śmierci. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że w przyszłości depresja będzie najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci lub uszczerbku na zdrowiu. Dlatego warto wiedzieć, co robi człowiek w depresji i jakie są pierwsze dolegliwości w tej chorobie, by móc zareagować i udzielić potrzebnego wsparcia. Pomocną interwencją dla osoby zmagającej się z depresją może być porozmawianie z nią o tym, że psychoterapia w Poznaniu prowadzona przez naszych specjalistów jest skuteczną metodą leczenia zaburzeń nastroju.

Jakie słowa i zwroty pomagają, a jakich unikać podczas rozmowy z osobą cierpiącą na depresję?

Rozmowa z osobą cierpiącą na depresję może wydawać się trudna, ale odpowiednie słowa mogą dać jej realne wsparcie. O tym, jak depresja zmienia człowieka, nie trzeba dużo mówić. Trudności w relacjach z innymi, pogorszenie samopoczucia, trudności z koncentracją, nadużywanie alkoholu czy uzależnienia to tylko niektóre czynniki związane z depresją, które utrudniają pacjentom codzienne funkcjonowanie. Osoby w depresji często zmagają się z poczuciem osamotnienia, brakiem energii i niską samooceną, co sprawia, że rozmowa i wsparcie bliskich stają się kluczowe w procesie leczenia. Mimo to rodzina i przyjaciele chorych pacjentów zastanawiają się, co mówić i jak pomóc osobie z depresją.

Przede wszystkim warto unikać bagatelizowania problemów, czy udzielania „złotych rad”. Zwroty, takie jak „Weź się w garść” czy „Inni mają gorzej” mogą jedynie pogłębić jej poczucie niezrozumienia. Zamiast tego warto skupić się na empatii i gotowości do wysłuchania. Słowa pocieszenia w depresji: „Jestem tu dla Ciebie”, „Widzę, że jest Ci ciężko, ale nie musisz przechodzić przez to sam/a” mogą przynieść ulgę i pokazać, że osoba nie jest pozostawiona sama sobie.

Chęć wsparcia i zrozumienia może być też pomocna dla osób, które zastanawiają się, jak wspierać osobę z depresją na odległość. Rozmowy przez telefon lub internet z bliskim, który jest daleko od nas, dadzą mu wsparcie i poczucie, że nie jest sam w walce z chorobą.

Kiedy i jak zachęcić do skorzystania z pomocy specjalisty?

W przypadku, gdy zauważamy niepokojące zmiany w zachowaniu u bliskiej nam osoby, warto w pierwszej kolejności zapytać, czy nie zechciałaby skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jeśli jednak spotkamy się z odmową i usłyszymy, że bliski wcale nie chce pomocy, zamiast naciskać, warto okazać troskę i zrozumienie, zwracając uwagę na jej samopoczucie, np. mówiąc jej: „widzę, że od pewnego czasu bardzo cierpisz, jesteś bardzo często przygnębiony/przygnębiona. Martwię się o Ciebie i pomyślałam, że może warto, abyś sięgnęła/sięgnął po pomoc”.

Diagnoza depresji wymaga wizyty u lekarza psychiatry. Nasz psychiatra w Poznaniu w Klinice LMC posiada wieloletnie doświadczenie w pomocy pacjentom. Prócz standardowej psychoterapii, pacjenci mogą też odbyć wizytę w szpitalu, gdzie zostanie podana farmakoterapia. Leki przepisane przez lekarza sprawią, że pacjent będzie mógł poradzić sobie z trudnymi objawami depresji, takimi jak obniżony nastrój, brak energii, zaburzenia snu czy koncentracji. Oczywiście, zdarza się, że wizyta u lekarza i przyjmowanie leków wywołuje w pacjentach niepokój, szczególnie u dzieci. Dlatego dobrze jest podkreślić, że wizyta u specjalisty nie wiąże się z żadnym ryzykiem, a może przynieść ulgę i być krokiem w stronę zdrowia. Pomocne może być również przygotowanie listy miejsc lub specjalistów, do których bliska osoba mogłaby się zgłosić, wraz z danymi kontaktowymi – dzięki temu nie będzie musiała szukać ich samodzielnie. Dodatkowo warto przedstawić opinie innych pacjentów o danej placówce czy specjaliście, zwłaszcza tych, którzy otrzymali wsparcie w podobnej sytuacji. Pamiętajmy, że wizyta u psychologa lub psychiatry nie wymaga skierowania. Leczenie depresji w Poznaniu w naszej klinice jest prowadzone kompleksowo: oferujemy pomoc zarówno psychologów, jak i psychiatrów.

Ważne, by pamiętać, że nie można nikogo zmuszać do odbywania wizyt. Często takie postępowanie przynosi wręcz odwrotny skutek – zniechęca osobę zmagającą się z depresją do korzystania z pomocy. Znacznie lepszą drogą jest spokojna rozmowa z okazaniem zrozumienia i poszanowaniem woli cierpiącej osoby.

Pamiętajmy, że choć w danym momencie osoba z depresją i jej zachowanie mogą wskazywać na niechęć do naszych działań, to jednak robimy to, co w danym momencie jest najlepsze. Zwykle po wyjściu z kryzysu, wiele osób, które początkowo nie chciały skorzystać z pomocy, później są bardzo wdzięczne bliskim, którzy wzięli sprawy w swoje ręce i podjęli za nich tę decyzję, ratując tym samym ich zdrowie i życie.