Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Depresja w związku, jak wspierać partnera

Depresja w związku, jak wspierać partnera

Dotyczy blisko 350 milionów ludzi i może doprowadzić do śmierci. Mowa o depresji – jednej z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, która dotyka nie tylko osoby samotne, ale również te będące w związku. Niestety, choroba partnera ma znaczący wpływ na relację. Wiele osób zastanawia się, jak wspierać partnera w depresji. Mimo pomocy psychologicznej, niezwykle ważna jest również obecność najbliższych. Emocjonalne wsparcie to jeden
z głównych czynników walki z chorobą.

Jak pomóc osobie w depresji?

Radzenie sobie z depresją w związku może być dla niektórych trudnym zadaniem. Wsparcie osoby chorej wymaga bowiem czasu i zaangażowania, które zdecydowanie warto dla niej poświęcić. Gdy u partnera pojawia się kryzys związany z depresją, wiele osób zastanawia się, co może zrobić. Obawiają się, że bez odpowiedniej wiedzy nie będą mogli pomóc drugiej osobie. Oczywiście, podstawowa wiedza na temat choroby jest dużym atutem. Jednak przy wsparciu chorego liczą przede wszystkim obecność oraz zaangażowanie. Nie należy przy tym zapominać, że depresja to choroba, która wymaga pomocy psychiatry i psychologa. Zatem – jak pomóc ukochanej osobie w depresji? Przede wszystkim:

  • być blisko partnera – codzienna rozmowa, spytanie o samopoczucie lub zwykłe stwierdzenie ,,Kocham cię” to proste czynności, oczywiście nie wyleczą pacjenta, ale znacząco podniosą go na duchu;
  • zachęcać do terapii – oczywiście, jedna rozmowa na temat terapii często nie zachęca osoby chorej do podjęcia leczenia. Pacjenci mogą wypierać problem bądź twierdzić, że nic nie jest w stanie im pomóc. Warto jednak starać się przekonać bliską osobę poprzez szczerą i spokojną rozmowę do podjęcia leczenia. Pomocne może okazać się wskazanie korzyści wynikających z terapii oraz powiedzenie bliskiemu, że jest to dla nas niezwykle ważne;
  • pomagać w codziennych czynnościach – depresja znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pomoc w codziennych czynnościach, takich jak na przykład zrobienie zakupów jest drobnym gestem, który może pomóc w funkcjonowaniu choremu.

Depresja brak wsparcia partnera

Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego, niezależnie od płci, wieku czy miejsca zamieszkania. Wpływ na jej pojawienie się ma wiele czynników, począwszy od podatności genetycznej, a skończywszy na trudnych doświadczeniach. Niezależnie od źródła choroby, depresja partnera znacząco wpływa na jakość relacji. Pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę najczęściej zamykają się w sobie. Mogą oni postrzegać świat w ciemnych barwach i twierdzić, że nikt nie jest w stanie im pomóc. Takie przekonanie bardzo oddala ukochanych od siebie i utrudnia relację. Odrzucenie partnera z powodu depresji można jednak rozumieć dwojako.

Po pierwsze, w związkach, w których pojawia się depresja chory partner może zamknąć się w sobie. Ograniczenie kontaktów, częsta krytyka samego siebie i napady złości mogą świadczyć o rozwoju choroby. Jest to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy lekceważyć. To naturalne, że w związku oczekuje się wzajemnego wsparcia. Wspólne spędzanie czasu i dzielenie obowiązków nie tylko ułatwiają wzajemne współżycie, ale przede wszystkim umacniają więź. Niestety, mając do czynienia z depresją chory partner może znacząco oddalić się od ukochanej osoby. Takie chwile często bywają trudne. Zanik emocji i ochłodzenie relacji to coś, na co nikt nie jest przygotowany. W trudnych chwilach najważniejsza jest szczera rozmowa, jednak w depresji z powodu wycofania się bliskiego może ona okazać się utrudniona. Mimo wielu trudności w relacji z drugą połówką, warto pamiętać, że depresja jest chorobą i nie ustawać we wsparciu. Początkowo może być ono przez chorego niedoceniane, jednak z czasem ma niezwykle pozytywny wpływ na powrót do zdrowia.

Depresja w związku to jednak nie tylko problemem jednej osoby. Niestety, z powodu choroby cierpią także najbliżsi. W tym trudnym dla wszystkich okresie mogą oni doświadczać zamknięcia się w sobie najbliższego, jak również nadmiaru dodatkowych obowiązków. Chory często nie jest bowiem w stanie zadbać o swoje zadania. Pogodzenie pracy, domu, relacji ze znajomymi z chorobą partnera może być trudnym zadaniem. Dodatkowo wielu pacjentów zarzuca sobie zbyt małą wiedzę na temat depresji. Uważają oni, że przez to nie są w stanie pomóc najbliższemu, co dodatkowo potęguje poczucie winy. To naturalne, że w tym okresie ma się wiele chwil zwątpienia. Dlatego niezwykle istotne jest, by udzielić ukochanej osobie odpowiedniego wsparcia. Nie należy absolutnie obwiniać się za zaistniałą sytuację. Choroba ta może dotknąć bowiem każdego. Należy również pamiętać, że prócz obecności
i okazywanych uczuć, bardzo ważna pozostaje fachowa pomoc psychologiczna.

Depresja a uczucia do partnera

Okres depresji to trudny czas nie tylko dla chorego, ale również dla jego partnera. Każdy chory depresję przeżywa inaczej. Mimo częstych objawów, takich jak wycofanie, negatywne myślenie lub napady złości, chorzy mogą odczuwać je nieregularnie bądź w różnym nasileniu. Dodatkowo choroba może objawiać się poprzez problemy ze snem, trudności z koncentracją lub nadmierny niepokój. Wielu pacjentów zmagających się z depresją może mieć poczucie winy z powodu zaistniałej sytuacji. Uważają, że nie są w stanie okazać ukochanej osobie odpowiednich uczuć. Dodatkowo ich partnerzy często czują dużą odpowiedzialność za ich stan zdrowia, co dodatkowo potęguje stres w związku. Okres choroby to często trudny czas pełen niepokoju oraz niepewności. W niektórych przypadkach pojawiają się pytania o dalszą przyszłość związku. Partnerzy często pod wpływem emocji lub zmęczenia mogą zadawać sobie pytania o to, czy są w stanie być w związku. Oczywiście, trudne emocje w chorobie są zupełnie naturalne. Jednak w przypadku trudnych chwil i kryzysów bądź częstych myśli o zakończeniu związku warto zaczerpnąć konsultacji z psychologiem. Okres choroby to trudny czas pełen chwil zwątpienia i wielu sprzecznych emocji. Jednak z odpowiednim wsparciem można wyjść z niego jeszcze silniejszym i bardziej otwartym na relację z partnerem.

Jak radzić sobie z depresją partnera

Podczas choroby partnera nie należy także zapominać o swoim zdrowiu i dobrostanie. Trudne chwile w relacjach mogą zdarzać się często. Mimo zapewnienia wsparcia ukochanej osobie, trzeba także pamiętać o własnym samopoczuciu. To naturalne, że czasami ciężkie chwile mogą przytłaczać. W takich momentach wiele osób zadaje sobie pytanie – jak pomóc partnerowi w depresji? Pomimo wsparcia, pomocy w obowiązkach czy zachęcenia do udziału w terapii, niezwykle ważne jest zadbanie o samego siebie. Poświęcenie się pasjom lub obowiązkom zawodowym nie jest absolutnie niczym złym. Są to czynności, które pomagają utrzymać dobre samopoczucie i prawidłową higienę psychiczną. Dobrym krokiem będą również regularnie odbywane spotkania ze znajomymi lub rodziną. Dzięki utrzymaniu kontaktu z bliskimi można liczyć zarówno na ich wsparcie jak i odciążenie w trudnych chwilach.
Po poradę można także zgłosić się do psychologa. Choroba ukochanej osoby to ciężkie chwile. Wsparcie udzielone przez specjalistę powinno przynieść ulgę w trudnych momentach. Psycholog mimo porady udzieli także cennych wskazówek dotyczących wsparcia partnera w depresji, co znacząco ułatwi wspólne dążenie do poprawy jakości życia.