Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Bigoreksja – uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

Bigoreksja – uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

Regularna aktywność fizyczna jest upragnionym celem wielu ludzi. Treningi na siłowni wiążą się nie tylko z lepszą kondycją, ale również wpływają pozytywnie na wygląd i samopoczucie. Nie dziwi więc fakt, że ćwiczenia fizyczne często górują w liście noworocznych postanowień. Dbałość o własną sylwetkę może jednak przerodzić się nie tylko w pasję, ale również uzależnienie, jakim jest bigoreksja.

Bigoreksja – co to jest?

Utrzymanie kondycji ma pozytywny wpływ na poprawę jakości życia. Sprzyja nie tylko dobremu samopoczuciu, ale również pomaga zachować zdrowie i zapobiega pojawieniu się wielu chorób. Współczesny świat nie dopisuje jednak utrzymaniu prawidłowego poziomu ruchu. Praca zdalna czy zakupy przez internet nie służą podejmowaniu wysiłku fizycznego. Nie dziwi więc fakt, że z początkiem roku wiele osób postanawia zmienić swój tryb życia
i podejmuje liczne aktywności. Wykonywanie ćwiczeń powoduje bowiem poprawę pracy serca, rozrost tkanki mięśniowej oraz polepszenie dobrostanu i zadowolenia z życia. Korzyści płynących z uprawiania sportu jest mnóstwo. Kontrolowany wysiłek fizyczny przyczynia się do poprawy jakości życia. Istnieją jednak sytuacje, gdy uprawiana aktywność może mieć negatywne skutki. Mowa o bigoreksji – zaburzeniu, które polega na nieadekwatnym odbiorze swojego wyglądu. Pacjenci zmagający się z tym problemem postrzegają swoją posturę fizyczną nieadekwatnie do rzeczywistości. Mimo, iż ich sylwetka prezentuje się jak najlepiej, nie dostrzegają oni korzyści płynących z wykonywanych ćwiczeń. Zaburzony obraz siebie i liczne kompleksy dotyczące swojego wyglądu prowadzą do wzmożonej chęci poprawy wizerunku oraz do uzależnienia od ćwiczeń fizycznych.

Bigoreksja objawy

Bigoreksja, określana także mianem dysmorfii mięśniowej, charakteryzuje pacjentów, którzy postrzegają swoją tkankę mięśniową nieadekwatnie do rzeczywistości. Spoglądając w lustro często mają przeświadczenie, że mogą wyglądać lepiej. Mimo licznych osiągnięć uzyskiwanych na siłowni pacjenci wciąż przekonani są o niewystarczających wynikach i nieadekwatnej budowie własnego ciała. Prowadzi to do rozwoju negatywnego obrazu siebie, z którym pacjenci próbują walczyć nie tylko poprzez ucieczkę w aktywność fizyczną. Wśród najczęstszych objawów bigoreksji znajdują się również takie zachowania, jak:

  • liczenie kalorii każdego spożywanego posiłku,
  • zaniedbywanie obowiązków i relacji na rzecz aktywności fizycznej,
  • nieustanne skupienie na własnym wyglądzie, przede wszystkim na tkance mięśniowej,
  • krytyka własnego ciała mimo braku wyraźnych podstaw,
  • coraz częstsze zażywanie licznych używek i suplementów mających zwiększyć objętość mięśniową.

Uzależnienie od siłowni, z którym najczęściej wiąże się bigoreksja, może również prowadzić do rozpadu relacji z najbliższymi kosztem zwiększenia aktywności fizycznej a także pojawienia się nastrojów depresyjnych. Dlatego niezwykle ważne jest, by nie lekceważyć pierwszych symptomów mogących mieć związek z rozwojem zaburzenia.

Bigoreksja przyczyny

Przyczyny bigoreksji zależą w dużej mierze od osobowości pacjenta oraz jego dotychczasowych przeżyć. Najczęściej zaburzenie to dotyka osoby, które borykają się z niską pewnością siebie, brakiem samoakceptacji i licznymi problemami na wielu płaszczyznach. Do rozwoju bigoreksji mogą doprowadzić takie sytuacje, jak prześladowania w okresie szkolnym lub brak akceptacji ze strony najbliższego środowiska. Wiele osób podejmuje aktywność fizyczną, by uciec od doświadczanego stresu, problemów zawodowych i emocjonalnych. Samo uprawianie sportu nie jest złym rozwiązaniem. Regularne ćwiczenia doprowadzają do odprężenia, wydzielania endorfin i wzrostu poczucia dobrostanu. Jednak aktywność fizyczna w połączeniu z nieprzepracowanymi problemami może prowadzić pacjenta do problemu bigoreksji. Dodatkowym czynnikiem wzmacniającym rozwój zaburzenia jest również kult ciała promowany w mediach i licznych kampaniach reklamowych. Poprzez częsty kontakt z wyidealizowanymi sylwetkami kobiet i mężczyzn pacjenci mogą poczuć dyskomfort związany z własnym wyglądem. Warto jednak pamiętać, że obrazy prezentowane w kampaniach medialnych zazwyczaj tworzone są przez wyszkolonych grafików i odbiegają od rzeczywistego wyglądu człowieka.

Bigoreksja leczenie

Bigoreksja jest problemem, który w głównej mierze dotyka mężczyzn w okresie wczesnej dorosłości. Młodzi mężczyźni chcąc udowodnić swoją siłę i nienaganną budowę uciekają się do coraz częstszych ćwiczeń fizycznych kosztem innych obszarów życia. Sport najczęściej kojarzy się ze zdrowiem, zaś regularne uczęszczanie na siłownię spotykane jest z aprobatą otoczenia. Jednak uprawianie aktywności fizycznej może być także przyczyną uzależnienia. Bigoreksja jest problemem, który wymaga konsultacji ze specjalistą. Nieleczona może bowiem doprowadzić do takich skutków, jak wycofanie społeczne, utrata więzi z najbliższymi, liczne problemy zdrowotne czy depresja. Dlatego niezwykle istotne jest, by w razie dostrzeżenia u siebie pierwszych objawów tego zaburzenia, niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, jakim jest psycholog bądź psychoterapeuta. Choć leczenie bigoreksji jest procesem długotrwałym, który wymaga nie tylko regularnych konsultacji pacjenta ze specjalistą, to jednak pacjenci bardzo często już po kilku spotkaniach zgłaszają poprawę samopoczucia. Dzięki konsultacjom pacjenci mają szansę poznania przyczyn własnych uczuć, a także uczy się nowych sposobów myślenia i nastawienia do własnej osoby. Celem terapii jest przede wszystkim wzmocnienie pozytywnego obrazu pacjenta, a także wprowadzenie optymalnej równowagi pomiędzy aktywnością fizyczną a innymi sferami codziennego życia.