Rozwój osobisty i samopoznanie to temat w który zagłębia się coraz więcej osób. Lepsze rozumienie własnych emocji, celów i pragnień pomaga prowadzić świadome
i satysfakcjonujące życie. Wiele instytucji oferuje pacjentom pomoc w samorozwoju. Jednak gdzie się udać, by mieć pewność rzetelnej diagnozy?
Psycholog nie tylko w kryzysie
Wizytę u psychologa często kojarzy się z interwencją kryzysową i wsparciem w trudnych chwilach. Rzeczywiście, pacjenci zazwyczaj przychodzą do gabinetu z prośbą o pomoc
w depresji, stresie, relacjach z innymi, traumie i w wielu problemach zdrowotnych.
W niepewnych chwilach psycholog udziela niezbędnego wsparcia emocjonalnego i pomaga wyjść z kryzysu. W gabinecie specjalisty pacjenci mogą wykonać także diagnozę, na przykład osobowości. Dla wielu konsultacje z psychologiem są podstawą do dalszych działań w trosce o swoje zdrowie.
Ostatnie lata sprawiły, że coraz więcej osób zgłasza się po wsparcie psychologa. Pandemia, konieczność izolacji czy trwająca z Ukrainie wojna to tylko niektóre z problemów, które przyczyniły się do wzrostu ilości pacjentów. Każdy, kto zgłosi się do kliniki po pomoc otrzyma ją na najwyższym poziomie. Prócz trudności z jakimi zmagamy się na co dzień niezwykle ważny jest także rozwój osobisty. W ostatnim czasie coraz więcej pacjentów zgłasza się do kliniki by lepiej zrozumieć siebie, swoje potrzeby i osobowość. Rozwój osobisty interesuje coraz więcej pacjentów, zaś pomóc w tym może psycholog rozwoju.
Rozwój osobisty – czy warto?
Współczesny świat zmienia się dynamicznie. Doświadczyć tego mogą zwłaszcza młodzi, którzy stają przed dylematem wyboru studiów i przyszłej pracy. Od najmłodszych lat uczyli się oni w szkole wielu różnych przedmiotów, pogłębiali wiedzę z licznych dziedzin i odkrywali swoje zainteresowania. Po ukończeniu liceum, technikum bądź szkoły zawodowej stają przed dylematem – co dalej? Zastanawiają się, jaką ścieżkę kariery wybrać lub który kierunek studiów będzie dla nich odpowiedni. Częstym dylematem jest wybór pomiędzy tym, co opłacalne na rynku pracy a tym, w czym czują się dobrze. Są to problemy, które wielu młodym spędzają sen z powiek. Na szczęście, nie musi tak być. Wybór przyszłej ścieżki kariery i rozwoju to trudny temat. Dlatego niezwykle ważna może być rozmowa z psychologiem rozwoju osobistego. Dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu specjalista będzie mógł rzetelnie pomóc dokonać najlepszego wyboru. W trakcie konsultacji psycholog rozmawia z pacjentem o jego zainteresowaniach, planach na przyszłość, wartościach i o tym, co dla niego ważne. Podczas sesji pacjent proszony jest również o wypełnienie testów mierzących jego kompetencje
i osobowość. Pomoc psychologa jest dla wielu młodych ludzi ogromnym wsparciem w lepszym poznaniu siebie i dalszym rozwoju.
Rozwój osobisty to kwestia ważna nie tylko dla młodych ludzi, ale również dla pacjentów w każdym wieku. Każdy z nas rozwija się przez całe życie, odkrywa siebie na kolejnych etapach życia i stwierdza, co dla niego ważne. Na przestrzeni lat towarzyszą nam różne wydarzenia. Pierwsza praca, związek, założenie rodziny czy przejście na emeryturę to wydarzenia, które często zmieniają nasz pogląd na życie i na to, kim jesteśmy. Zmiana perspektywy bywa niełatwa. W takich momentach rozmowa z psychologiem rozwojowym również może przynieść wiele korzyści. W trakcie spotkania ze specjalistą pacjenci mogą zrozumieć
i zaakceptować moment życia w którym się znaleźli, pogłębić refleksję nad swoją pracą
i doświadczeniem a także wpłynąć na swoje relacje z innymi.
Psycholog rozwoju osobistego
W rozwoju osobistym i samopoznaniu pomaga psycholog rozwoju osobistego. Jest to specjalista, który ukończył studia magisterskie z psychologii i zajmuje się tematyką wspomagania wzrostu osobistego u pacjentów. Psycholog rozwoju osobistego wspiera pacjentów w lepszym poznaniu siebie, swoich mocnych stron, kompetencji czy wyznawanych wartości. Jednak nie tylko. W kontekście pracy psychologa rozwojowego istotne są również takie aspekty, jak:
- Samopoznanie – specjalista pomaga zrozumieć pacjentom ich przekonania, wartości
- i emocje. Dzięki lepszej interpretacji własnych zachowań i światopoglądu mogą oni lepiej rozumieć jak funkcjonują na co dzień i lepiej dostosować swoje reakcje do zaistniałych wydarzeń.
- Empatia – rozwój osobisty obejmuje również empatię, która w dużym stopniu wpływa na relacje z innymi i samopoczucie.
- Kontakt z innymi – pacjenci pracujący nad rozwojem osobistym mają także lepszy wgląd w relacje z najbliższymi. Dzięki lepszemu zrozumieniu siebie mogą oni kształtować kontakty interpersonalne w korzystne relacje.
- Doskonalenie zawodowe – psycholog rozwoju osobistego pomaga również pacjentom doświadczających trudności zawodowych. Poprzez badanie osobowości i umiejętności pacjenta pomoże wybrać ścieżkę, która będzie dla niego najlepsza.
- Refleksja – spotkania rozwojowe z psychologiem pomogą także zgłębić refleksję nad sobą. Uzyskując wgląd w dotychczasowe dokonania, osobowość i relacje możemy lepiej zrozumieć siebie i to, dokąd zmierzamy.
- Radzenie sobie ze stresem – lepsze zrozumienie siebie pozwala skutecznie radzić sobie z trudnymi emocjami. Psycholog rozwoju osobistego pomoże pacjentom zrozumieć jak reagują w określonych sytuacjach i wskaże skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem.
Psycholog rozwoju osobistego jest specjalistą, który skutecznie pomoże pacjentom lepiej funkcjonować na co dzień. Dzięki zrozumieniu własnych emocji, poznaniu swojej osobowości czy wyznaczeniu celów wielu pacjentów może żyć w pełnym spokoju i satysfakcji każdego dnia. By mieć pewność, że udzielone wsparcie jest skuteczne a postawiona diagnoza rzetelna, warto wybrać specjalistę z odpowiednim wykształceniem i dużym doświadczeniem. Dzięki temu mamy pewność, że psycholog w swojej pracy korzysta z bezpiecznych i potwierdzonych naukowo metod pomocy pacjentom. Rzetelną i sprawdzoną pomoc udziela między innymi Klinika LMC w Poznaniu, w której specjaliści prócz dużych starań stosują metody sprawdzone w psychologii by udzielić jak najlepszej pomocy w skutecznym samorozwoju.