Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00

Niska samoocena – jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

Niska samoocena – jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

Odpowiedzi na pytanie: jak podnieść samoocenę bardzo często poszukują pacjenci, którzy zgłaszają się do gabinetu psychologa. Samoocena to poczucie własnej wartości, nasze zdanie o nas samych na ile oceniamy się jako atrakcyjnych, mądrych, zdolnych lub towarzyskich. Samoocena jest bardzo ważna w naszym życiu, ponieważ dzięki niej:

  • czujemy się wartościowymi ludźmi;
  • budujemy zdrowe relacje;
  • jesteśmy w stanie sprostać wielu wyzwaniom;
  • możemy zachować zdrowie psychiczne.

Odpowiednia samoocena pozwala na budowanie poczucia własnej wartości i podniesienie samooceny.

Niektórzy pacjenci zgłaszają się do naszej kliniki z niską samoocenę i brakiem poczucia własnej wartości, które mają duży wpływ na ich myśli, zachowania i trudności w relacjach z innymi. Nasz psycholog w Poznaniu, korzystając z naukowych metod pomocy podchodzą do każdego pacjenta indywidualnie i tworzą dostosowany do jego potrzeb plan terapeutyczny. Praca z dobrym psychologiem to gwarancja skutecznej pomocy i poprawy samooceny.

Jak niska samoocena wpływa na codzienne życie i relacje?

Pacjenci zmagający się z niskim poczuciem samooceny często mają problem z akceptacją siebie i niskim poczuciem wartości. Wysoka samoocena pozwala stawiać czoła porażkom, radzić sobie z nowymi wyzwaniami i nawiązywać nowe, wartościowe relacje, tak niska samoocena może prowadzić do chronicznego lęku przed oceną i odrzuceniem.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej blisko 50 proc. badanych zgłosiło niską lub bardzo niską samoocenę. Problem dotyczy też dzieci. Według raportu „Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” połowa uczniów w Polsce może mieć niską samoocenę, a co trzecie dziecko nie ma chęci do życia. Ludzie zmagający się z tym problemem często unikają sytuacji społecznych, mają trudności w budowaniu kontaktów oraz skłonności do wycofywania się z relacji. W pracy zawodowej i w szkole mogą mieć problem z asertywnością, podejmowaniem decyzji i wiarą we własne kompetencje, co ogranicza ich możliwości rozwoju i awansu a w skrajnych przypadkach może prowadzić do odejścia z pracy.

Dlaczego warto pracować nad poczuciem własnej wartości?

Wysokie poczucie własnej wartości wspiera odpowiednia samoocena, która motywuje nas do działania. Pozwala być dla siebie dobrym i empatycznym, przy jednoczesnym dbaniu o to, co dla nas cenne. Dzięki pracy nad samooceną poznajemy siebie, swoje wady i zalety, talenty i ograniczenia, a także możemy obiektywnie i z dystansem ocenić nasze działania.

Odpowiednia samoocena jest też kluczowym komponentem samoakceptacji, wpływającym na to, jak postrzegamy swoje miejsce w świecie. Pozytywna samoocena pomaga budować pewność siebie, podejmować wyzwania i rozwijać zdrowe relacje. Z kolei jej brak może prowadzić do wątpliwości, lęku przed oceną i unikania nowych doświadczeń. Dlatego praca nad samooceną oraz wzmocnieniem poczucia własnej wartości jest tak ważna dla każdego człowieka i jest procesem, który nigdy się nie kończy.

Jak poradzić sobie z negatywnymi myślami o sobie?

Negatywne myśli o sobie mogą dotknąć każdego z nas. Gorszy dzień w pracy, nieprzyjemna rozmowa lub zła ocena w szkole mogą prowadzić do złego samopoczucia i spadku pewności siebie. Dlatego w trudnych chwilach zastanów się, jakie są przyczyny niskiego poczucia własnej wartości i spróbuj spojrzeć na siebie z większą życzliwością. W tym celu możesz zastosować różne techniki, które pomogą ci poprawić nastrój i zbudować bardziej pozytywny obraz siebie:

  • jeśli to możliwe, staraj się znaleźć dobre strony obecnej sytuacji – pamiętaj, że nawet trudne chwile mogą być cenną lekcją na przyszłość;
  • zrób coś, co sprawia ci przyjemność – spacer, ulubiona muzyka czy hobby mogą poprawić twój nastrój;
  • nie porównuj się do innych – pamiętaj, że każdy ma swoją własną drogę, a skupienie się na własnym rozwoju jest kluczowe dla zdrowej samooceny;
  • zwróć się o pomoc do zaufanych osób – obecność kogoś bliskiego, na przykład rodziców lub przyjaciół, może pomóc spojrzeć na sytuację z innej perspektywy i poczuć się mniej osamotnionym.

Pacjenci, którzy zadają sobie pytanie, jak się dowartościować, szukają też innych sposobów na wzmocnienie swojej pewności siebie i poprawę samooceny. U wielu gorszy nastrój i złe emocje mijają po kilku dniach. Ważne, by pamiętać, że jeśli poczucie niskiej wartości utrzymuje się dłużej niż tydzień i czujesz, że negatywne emocje przybierają na sile, warto zwrócić się po pomoc do dobrego psychologa, który pomoże osiągnąć spokój i lepiej zrozumieć przyczyny złego samopoczucia. Konsultacja psychologiczna w Poznaniu to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą pracować nad swoją samooceną i jakością życia.

Jak terapia psychologiczna może pomóc w walce z niską samooceną?

Niskie poczucie własnej wartości to problem, który można rozwiązać wraz z dobrym psychoterapeutą. W trakcie psychoterapii w Poznaniu specjalista pomoże nam znaleźć talenty i zalety, które można wykorzystać przy budowaniu własnej wartości.

Wzmacnianie poczucia własnej wartości w trakcie psychoterapii polega na stopniowym budowaniu pozytywnego obrazu siebie, rozwijaniu samoakceptacji oraz nauce radzenia sobie z negatywnymi przekonaniami na własny temat. W czasie spotkań pacjent podnosi samoocenę przez ćwiczenia, na przykład techniki mindfulness czy pracę nad wewnętrznym dialogiem. Terapia niskiej samooceny obejmuje też inne formy zadań, między innymi szukanie mocnych stron i aktualnych potrzeb, które pacjent może spełnić w przyszłości po wyjściu z terapii. Dobrze przeprowadzona terapia pomaga pacjentom patrzeć na siebie pozytywnie, przyjmować komplementy, okazywać miłość i ułatwia odnalezienie się w otaczającej rzeczywistości.

Jakie są skuteczne sposoby na zwiększenie pewności siebie?

Często praca nad samooceną to trudne wyzwanie dla pacjentów, którzy muszą zmierzyć się z własnymi słabościami, niepowodzeniami i nieprzyjemnymi wspomnieniami z przeszłości. Praca nad pewnością siebie wymaga przewartościowania swojego życia i priorytetów, co może też prowadzić do rosnącej frustracji i niezadowolenia. Negatywne odczucia na początku terapii są jej naturalnym elementem, ponieważ wynikają z konfrontacji z dotychczasowymi schematami myślenia, lękami oraz głęboko zakorzenionymi przekonaniami na swój temat.

Praca nad poczuciem własnej wartości może być wymagająca, jednak stopniowe przepracowywanie trudności i przełamywanie strachu pozwala na budowanie bardziej stabilnej samooceny. Podczas spotkań z psychoterapeutą może okazać się, że podczas budowy pozytywnego obrazu siebie pacjent odkrywa w sobie nowe pasje, swój cel w życiu i to do czego chce dążyć. Rozmowa w bezpiecznej atmosferze sprawia, że pacjent jest w stanie przemyśleć swoje wybory życiowe, a co ważniejsze swój stosunek do siebie. Dzięki pracy nad samooceną możemy zakończyć terapię zmotywowani, pełni nadziei w swoją wartość i wyjątkowość.