Czym jest samoocena?
Samoocena to poczucie własnej wartości, nasze zdanie o nas samych na ile oceniamy się jako atrakcyjnych, mądrych, zdolnych lub towarzyskich. Nasza samoocena jest bardzo ważna w naszym życiu, ponieważ dzięki czujemy się wartościowymi ludźmi. Buduję nas w chwilach trudnych i daje pewność, że damy sobie radę z wyzwaniami, jakie stawia przed nami życie. Samoocena w dużej mierze wpływa na nasz poziom pewności siebie, dlatego jest znacząca w naszym życiu, zwłaszcza w kontaktach z innymi. Dzięki wysokiej samoocenie możemy budować satysfakcjonujące relacje z ludźmi. Łatwo nam komunikować nasze odczucia i potrzeby. Czujemy się ważni dla innych ludzi ponieważ czujemy się ważni dla siebie.
Jak zachowuje się człowiek z wysoką i niską samooceną?
Ludzie z wysoką samooceną stawiają czoła porażkom i wiedzą, jak sobie z nimi poradzić, nie burzy to ich poczucia pewności siebie. Ich dobre samopoczucie nie jest uzależniony od oceny i aprobaty innych, sami umieją docenić swoje zalety, jednocześnie zauważają swoje wady. Dzięki wysokiej samoocenie człowiek potrafi spojrzeć na swoje postępowanie z dystansu, umie przyznać się do błędu lub niewiedzy, tym samym nie burzy to jego poczucia własnej wartości.
Ludzie z niską samooceną nie akceptują siebie i nie czują się wartościowi. Czują się niewystarczający i przeciętni lub wręcz nudni, nieciekawi. Miłość, sympatia i pozytywny stosunek do samego siebie są bardzo ważnym elementem osobowości każdego człowieka, dlatego jeśli mam problem z samooceną będziemy próbowali ją cały czas naprawić, podnieść. Poprawa samooceny może przybierać wiele postaci, niektórzy otaczają się luksusowymi sprzętami lub ubraniami, aby poczuć się ważnymi i wartościowymi. Inni podkreślają swój status jak wysokie wykształcenie czy bogactwo. Podniesienie samooceny wiąże się często z porównywaniem się z innymi, którzy wypadają od nas gorzej, przy których to my jesteśmy lepsi, mądrzejsi czy ładniejsi. Poprawa stosunku do samego siebie może przybierać nawet formy agresywne w postaci obrażania innych, krzyku lub wyzwisk. Dla człowieka samoocena jest fundamentem osobowości, dlatego wiele się robi dla jej ochrony i poprawienia.
Ochrona samooceny może przybierać formy usprawiedliwiania swoich wad i porażek lub nieświadomie nasze niedociągnięcia mogą być niezauważane przez nas samych. Dlatego, aby poprawić nasze poczucie własnej wartości warto porozmawiać z psychoterpaeutą.
Dlatego warto mieć wysoką samoocenę, która nie jest cechą ludzi zarozumiałych wbrew pozorom. To dzięki samoocenie potrafimy dać sobie radę w trudnych sytuacjach i powstać po porażce. Dodatkowo dzięki samoocenie potrafimy ocenić, w czym jesteśmy dobrzy a nad czym warto popracować.
Po co pracować nad samooceną?
Samoocena buduje nas i pomaga zbudować poczucie własnej wartości, która motywuje nas do działania. Pozwala być dla siebie dobrym i empatycznym – dbamy o to co ma dla nas wartość i jest dla nas cenne. Dlatego warto stale pracować nad samooceną, aby jak najlepiej czuć się we własnej skórze. Dzięki pracy nad samooceną poznajemy siebie, swoje wady i zalety, a także talenty i ograniczenia. Dzięki pracy nad sobą możemy obiektywnie i z dystansem ocenić nasze działanie. Dlatego praca nad samooceną oraz wzmocnieniem poczucia własnej wartości jest tak ważna dla każdego człowieka i jest procesem, który nigdy się nie kończy.
Jak podnieść samoocenę? Jak nad nią pracować z psychoterapeutą?
Warto pracować nad samooceną razem z psychoterapeutą, który na początkowym etapie podpowie nam i pomoże znaleźć nasze zasoby, czyli talenty i zalety, z których możemy korzystać. Jest to pierwszy krok w odpowiedzi na pytanie, jak podnieść samoocenę. Jednocześnie dzięki psychoterapeucie możemy zgłębić przyczyny naszych wad i zacząć nad nimi efektywnie pracować.
Jeśli masz problem z samooceną i poczuciem wartości siebie warto porozmawiać o tym z psychoterapeutą, który pomoże Ci nad nią pracować i znaleźć źródło niskiej samooceny.
Co sprzyja pracowaniu nad samooceną?
Łatwiej pracuje nam się nad samooceną jeśli mamy wsparcie ze strony najbliższych, jeśli w nas wierzą i przy nas są. Jednak najważniejszym czynnikiem jest wiara w samego siebie i pewność, że możemy razem z psychoterapeutą poprawić nasz stan. Możemy wytworzyć ufność wobec siebie, która upewni nas w tym, że po zakończeniu terapii nadal będziemy budować swoją samoocenę. Terapeuta pomaga nam jedynie postawić fundamenty.
Często praca nad samooceną jest ciężka dla pacjentów, ponieważ muszą zmierzyć się z własnymi słabościami lub nieprzyjemnymi wspomnieniami z przeszłości. Praca nad pewnością siebie wymaga przewartościowania swojego życia i priorytetów. Podczas spotkań z psychoterapeutą może okazać się, że podczas budowy pozytywnego obrazu siebie pacjent odkrywa w sobie nowe pasje, swój cel w życiu i to do czego chce dążyć. Dzięki rozmowie w bezpiecznej atmosferze może przemyśleć swoje wybory życiowe, a co ważniejsze swój stosunek do siebie. Dzięki pracy nad samooceną możemy zakończyć terapię zmotywowani, pełni nadziei i wiary w swoją wartość i wyjątkowość.