Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00

Kto pomoże w depresji? Psycholog czy psychiatra?

Kto pomoże w depresji? Psycholog czy psychiatra?

Kto pomoże w depresji? Psycholog czy psychiatra?„Z depresją do psychologa czy psychiatry” – to dylemat wielu osób, które martwią się, czy ich problemy emocjonalne wymagają wsparcia terapeutycznego, czy też interwencji medycznej. Depresja może wynikać z wielu wydarzeń w naszym życiu. Stres, utrata bliskiego czy poważna choroba to tylko niektóre z nich. Rozwija się stopniowo, zaś nieleczona może jedynie potęgować. Dostrzegając u siebie pierwsze objawy choroby, warto skonsultować się z psychologiem i psychiatrą.

Jakie objawy depresji wymagają konsultacji psychologicznej?

Depresja to temat, który dotyka wiele osób w różnych aspektach życia, a tematy takie jak „psychiatra a depresja” czy „depresja a psycholog” oraz pytania, kto leczy depresję – psycholog czy psychiatra, stają się coraz bardziej powszechne w dyskusjach na temat zdrowia psychicznego. Depresja wpływa bowiem na jakość życia, samopoczucie, zachowania, relacje z innymi a także na ogólny stan zdrowia pacjentów. Każda historia o depresji jest inna. Najczęściej problem pojawia się po traumatycznych przeżyciach, takich jak wypadek, utrata bliskiego czy poważna choroba. Do depresji prowadzą również inne czynniki, takie jak utrata pracy, duży stres, zmiany hormonalne i niektóre leki.

Depresja to choroba, która rozwija się stopniowo. Czasami objawy mogą nasilać się kilka lat, by w przypadku postępów znacznie wpłynąć na życie i zdrowie pacjentów.

Pierwsze oznaki depresji mogą być subtelne i łatwo je przeoczyć. Najczęściej pacjenci odbierają je jako zmęczenie, rozdrażnienie czy trudny chwilowy okres w życiu. Niestety, z czasem nabierają na sile. Początkowo depresja objawia się przez:

  • poczucie smutku i przygnębienia,
  • poczucie braku sensu w życiu,
  • utratę zainteresowań,
  • problemy ze snem i koncentracją,
  • zmniejszenie aktywności
  • brak cierpliwości,
  • nagłą zmianę masy ciała.

Warto podkreślić, że doświadczenie jednego bądź kilku objawów nie musi jednak oznaczać depresji. Przykładowo, zmiana masy ciała, problemy ze snem i rozdrażnienie mogą wynikać
z przeciążenia. Jednak gdy utrzymują się one przez dłuższy czas (co najmniej kilka tygodni) i wpływają znacząco na jakość życia pacjenta, kluczowe jest, by odpowiednio reagować. Depresja jest chorobą, która wymaga odpowiedniego wsparcia. Nieleczona może prowadzić do wielu problemów, takich jak choroby serca, cukrzyca, wycofanie się z życia społecznego, uzależnienia, trudności w nauce, niska samoocena czy nawet myśli samobójcze. Dlatego szukając odpowiedzi na pytanie do kogo z depresją, przede wszystkim warto udać się do odpowiedniego specjalisty.

Kiedy niezbędna jest wizyta u psychiatry przy depresji?

Wielu dorosłych, którzy obserwują u siebie niepokojące objawy, często zadają pytanie, do jakiego lekarza z depresją i czy psycholog leczy depresję. Jest to choroba, kiedy psycholog kieruje do psychiatry. Rzeczywiście, pacjenci najczęściej kierują się do jego gabinetu po uprzedniej konsultacji z psychologiem, jednak nie wymaga on żadnego skierowania. Psychiatra, tak samo jak psychoterapeuta w trakcie pierwszej wizyty, przeprowadzi z pacjentem dogłębny wywiad, w którym sprawdza nasilenie choroby. Na pierwszą konsultację warto zatem przypomnieć sobie przebyte choroby i spisać przyjmowane leki. Psychiatra może również zadać pytania związane z naszym samopoczuciem i stylem życia. Istotną kwestią będą także relacje z innymi. Gdy to konieczne, lekarz zleca pacjentom dodatkowe badania hormonalne lub EEG.

Jak wygląda współpraca psychiatry i psychologa?

Wybierając odpowiednich specjalistów do walki z depresją, warto postawić na miejsce kompleksowej opieki. Ważne, by psycholog i psychiatra w Poznaniu mieli możliwość pracy nad pacjentem w jednym miejscu. Dzięki dobrej komunikacji między psychologiem, psychiatrą i pacjentem możliwa jest kompleksowa i rzetelna diagnoza problemu oraz najlepsza pomoc.

W przypadku choroby, takiej jak depresja czy zaburzenia lękowe, główną metodą leczenia jest farmakoterapia prowadzona przez psychiatrę. Lekarz zleca pacjentom niezbędne badania krwi, vit. D a także żelaza. W uzasadnionych przypadkach pacjent może być skierowany do neurologa lub endokrynologa, gdy lekarz podejrzewa u niego problemy z układem nerwowym i hormonalnym, lub do seksuologa w przypadku innych schorzeń. Po pełnej diagnozie i znalezieniu przyczyny choroby lekarz psychiatra dobiera odpowiednie leczenie farmakologiczne, dostosowując dawki leków do indywidualnych potrzeb pacjenta. W leczeniu depresji często stosuje się leki przeciwdepresyjne, natomiast w przypadku zaburzeń lękowych psychiatra przepisuje leki poprawiające nastrój, takie jak Zolafren i Olanzapina.

W czasie trwania leczenia dodatkową opiekę nad pacjentem sprawuje doświadczony psycholog, który pomaga pacjentowi w zrozumieniu choroby, radzeniu sobie z emocjami oraz zmianie szkodliwych schematów myślenia i zachowania.

W zależności od potrzeb pacjenta psycholog w Poznaniu może stosować różne formy terapii, np. terapię poznawczo-behawioralną (CBT). Według badań opublikowanych w międzynarodowym czasopiśmie PsyCh Journal, psychoterapia poznawczo-behawioralna ma zastosowanie i jest skuteczna w leczeniu objawów depresji, zwiększa poczucie własnej skuteczności i przynosi długotrwałe efekty utrzymujące się wiele lat. Psycholog może też pomóc w zaburzeniach osobowości, bezsenności czy w radzeniu sobie ze stresem.

Leczenie depresji w Poznaniu jak również konsultacje z psychologiem i psychiatrą są dostępne nieustannie na przykład w Klinice LMC. Dzięki wsparciu doświadczonych specjalistów pacjenci mogą mieć pewność, że uzyskają najlepszą pomoc w leczeniu depresji. Oferujemy pomoc tym, którzy szukają pomocy lekarza i psychoterapii w Poznaniu.

Czy farmakoterapia i terapia mogą się uzupełniać?

W czasie psychoterapii specjalista może zalecić pacjentom konsultację z lekarzem psychiatrą w celu wdrożenia farmakoterapii. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy psychoterapeuta podejrzewa u pacjenta poważne zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia lękowe, schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa. Warto pamiętać, że tylko lekarz ma uprawnienia do przepisywania recept.

W takiej sytuacji pacjenci mogą zastanawiać się, czy farmakoterapia i terapia będą się uzupełniać. Jak pokazały badania opublikowane w czasopiśmie Via Medica Journals, aż 95 proc. psychiatrów i 91 proc. psychoterapeutów miało doświadczenie w łączeniu obu metod leczenia. Ponadto, 83 proc. pacjentów prowadzonych przez psychiatrów uczestniczyło jednocześnie w farmakoterapii i psychoterapii, podczas gdy wśród pacjentów leczonych przez psychoterapeutów odsetek ten wynosił 35 proc.

Badania opublikowane w European Journal of Psychiatry wykazały, że pacjenci, którzy korzystali zarówno z farmakoterapii, jak i psychoterapii, rzadziej wymagali hospitalizacji z powodu choroby w porównaniu do osób leczonych wyłącznie jedną metodą. Co więcej, wyniki wskazują na długofalową skuteczność tej formy leczenia. Po pięciu latach od zakończenia terapii pozytywne efekty utrzymywały się u 89 proc. pacjentów, co świadczy o trwałości korzyści wynikających z takiego kompleksowego podejścia terapeutycznego.

W przeciwieństwie do psychologa, psychiatra może orzekać o depresji i przepisać odpowiednie leki. Wielu pacjentów, którzy obawiali się leczenia farmakologicznego chwali sobie przyjmowane leki. Nowoczesne środki opracowane zostały przy wykorzystaniu najnowszych technologii, dlatego wystąpienie skutków ubocznych jest minimalne, zaś korzyści dla pacjenta bardzo duże. W połączeniu ze wsparciem emocjonalnym, jakiego udziela psycholog, leczenie depresji przynosi bardzo dobre skutki.