Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00

Leczenie zaburzeń lękowych Poznań

Leczenie zaburzeń lękowych w Poznaniu w Klinice LMC to obszar, w którym nasi psychologowie i psychiatrzy się specjalizują.

Jeśli zmagasz się z lękami, szukasz polecanych specjalistów, zapisz się na wizytę do Kliniki LMC jeszcze dziś.

Jaka jest cena leczenia zaburzeń lękowych?

Koszt wizyty u psychologa/psychoterapeuty to 200 zł
Ceny wizyty u psychiatry: pierwsza wizyta – 250 zł, kolejna wizyta – 230 zł.

Dlaczego warto skorzystać z terapii lęku w Klinice LMC?

Liczne badania wykazały wysoką skuteczność psychoterapii w leczeniu zaburzeń lękowych (np. de Ponti i in., 2024, Baker i in., 2021). Najważniejsze powody dla których liczni pacjenci podejmują leczenie zaburzeń lękowych w Klinice LMC:

  • skuteczność leczenia – pacjenci zgłaszają szybkie i trwałe efekty terapii,
  • doświadczeni specjaliści – psychoterapeuci pomagający od wielu lat pacjentom zmagającym się ze lękiem,
  • zaufanie i dyskrecja – wszyscy pracownicy Kliniki zachowują tajemnicę zawodową – nie udzielają nikomu żadnych informacji o pacjentach,
  • bezpieczeństwo leczenia – psychoterapeuci ukończyli lub kształcą się na rekomendowanych przez NFZ i Towarzystwo Psychoterapii nurtach terapii lęku,
  • szybka i łatwa rejestracja – przez formularz na stronie 24/7 lub kontakt tel. od poniedziałku do niedzieli 9:00 – 21:00,
  • kompleksowość usług – w Klinice przyjmują psycholodzy, psychoterapeuci, lekarze psychiatrzy.
  • Ile czasu trwa wizyta i co jaki czas należy przychodzić do specjalisty?

    Konsultacja u psychologa – psychoterapeuty trwa za każdym razem 50 minut. Wizyty najczęściej odbywają się co tydzień lub co dwa tygodnie.

    Pierwsza wizyta u lekarza psychiatry trwa 40 minut zaś kolejne wizyty (które odbywają się po około miesiącu) trwają 30 minut.

    Jak długo trwa leczenie zaburzeń lękowych?

    Niektórym pacjentom wystarcza zaledwie kilka spotkań z psychoterapeutą do uzyskania istotnej poprawy samopoczucia. Natomiast powrót do pełni zdrowia zwykle następuje po kilku lub kilkunastu miesiącach terapii.

    Jak rozpoznać objawy zaburzeń lękowych?

    Pacjent może doświadczać dolegliwości na trzech głównych poziomach opisanych w poniższej tabeli.

    Tabela. Objawy zaburzeń lękowych.

    Poziom Objawy
    Emocjonalny Odczuwanie obawy, silnego lęku, zagrożenia czy przerażenia, bezradności, wewnętrznego niepokoju, zdenerwowania, napięcia, czujności i drażliwości.
    Poznawczy Występowanie myśli, że stanie się coś strasznego w różnych obszarach: zdrowia, relacji z innymi ludźmi, pracy itp., problemy z koncentracją uwagi, pamięcią, stany depersonalizacji i derealizacji.
    Fizyczny Napięcie mięśni, bóle różnych części ciała, brak siły, problemy ze snem. Mogą występować również: suchość w ustach, kołatanie serca i bóle w klatce piersiowej, biegunka, problemy żołądkowe, częste oddawanie moczu. wzmożona potliwość, zaczerwienienie lub bladość.

    Co powoduje stany lękowe?

    Stany lękowe przyczyny:
    Zwykle jest to połączenie kilku z następujących przyczyn:

    • Predyspozycji genetycznych – z badań rodzin płynie wniosek, iż jeżeli w rodzinie występuje zaburzenie lękowe u któregoś z jej członków, to pozostali członkowie mają większe ryzyko zachorowania na zaburzenia lękowe niż osoby, których bliscy nie chorują na omawiane zaburzenie.
    • Czynników środowiskowych – doświadczenie na etapie dzieciństwa czy dorastania różnych trudnych wydarzeń. Pacjenci zgłaszający doświadczanie lęków często mówią o tym, iż w swoim życiu doświadczyli:
      • Przemocy fizycznej i psychicznej ze strony rodziców, rówieśników czy opiekunów,
      • Trudnych wydarzeń związanych ze specyficznymi czynnikami
      • Trudności wychowawczych: nadmierna nadopiekuńczość lub chłód emocjonalny.
    • Nadużywanie środków psychoaktywnych np. marihuany, alkoholu, amfetaminy, kokainy, u niektórych osób nawet picie kawy w dużych ilościach
    • Choroby somatyczne (choroby ciała) np. : choroby serca, astma, cukrzyca.
    • Stres – silny, zwłaszcza przewlekły stres
    • Czynniki osobowościowe – w literaturze zwraca się uwagę, że pewne cechy osobowościowe takie jak np. wysoka potrzeba kontroli, perfekcjonizm, niskie poczucie własnej wartości mogą przyczyniać się do wyzwolenia stanów lękowych.

    Jakie są skuteczne metody leczenia zaburzeń lękowych?

    Należy podkreślić, iż profesjonalne metody leczenia: psychoterapia i farmakoterapia skutecznie leczą zaburzenia lękowe.
    Wybór leczenia zaburzeń lękowych zależy od rodzaju lęku, jego nasilenia oraz oczekiwań zgłaszanych przez pacjenta. Najczęstsze metody leczenia zaburzeń lękowych to:

    • Psychoterapia – metoda stosowana w przypadku objawów lęku, trwających co najmniej kilka tygodni i wpływających na codzienne funkcjonowanie w życiu prywatnym, zawodowym czy społecznym.
    • Połączenie psychoterapii i farmakoterapii – w przypadku występowania silnych, uporczywych lęków największą efektywność można osiągnąć poprzez równoczesne leczenie przez specjalistę psychiatrę i korzystanie z psychoterapii.

    Łagodny niepokój codzienny można zmniejszać poprzez regularną relaksację, medytację, ćwiczenia na stany lękowe (np. ćwiczenia oddechowe) czy odpowiednio dostosowaną aktywność fizyczną.

    Jak pokonać paraliżujący lęk w codziennym życiu?

    Doświadczanie chronicznego lęku w życiu codziennym można pokonać przede wszystkim sięgając po pomoc u wykwalifikowanego specjalisty. W pierwszej kolejności zachęcamy do umówienia się na wizytę do psychologa, który oceni jaka forma pomocy będzie najwłaściwsza w przypadku danego pacjenta.

    Nasz polecany specjalista może skierować pacjenta na psychoterapię lub (w przypadku pacjentów doświadczających intensywnych objawów) farmakoterapię do specjalisty z Kliniki LMC.

    Rodzaje lęków, które występują najczęściej

    Podział zaburzeń lękowych wg ICD-10:

    • Fobie (F40)
    • Agorafobia (F.40.0)
    • Fobia społeczna (F40.1)
    • Fobie specyficzne (F40.2)
    • Inne zaburzenia lękowe (F41)
      • Zespół lęku panicznego (F41.0)
      • Zespół lęku uogólnionego (F41.1)
      • Mieszane zaburzenia lękowo-depresyjne (F41.2)
    • Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (ang. obsessive-compulsive disorder – OCD) (F42)
    • Zaburzenie z przewagą myśli (obsesji) czy ruminacji natrętnych (F42.0)
    • Zaburzenie z przewagą czynności natrętnych (kompulsje) (F42.1)
    • Myśli i czynności natrętne, mieszane (F42.2)

    Na czym polega terapia lęku w Poznaniu?

    Psychoterapia jest to najczęstszy sposób na lęk – metoda leczenia zaburzeń lękowych. Psychoterapia pozwala pacjentowi na identyfikację czynników, które wzbudzają silny lęk.

    Często osoby zgłaszające się na konsultacje są całkowicie nieświadome problemów, które znajdują się u podłoża doświadczanych dolegliwości. Pacjenci często są w stanie opisać doświadczane objawy, sytuacje, w których odczuwają lęk, natomiast zupełnie nie mają pojęcia jakie przyczyny powodują występowanie lęku.

    Psychoterapia, jest to rodzaj współpracy, w którym psychoterapeuta wraz z pacjentem razem pracują nad identyfikacją specyficznych problemów, które mogą powodować doświadczanie przez pacjenta lęków.

    W procesie psychoterapii pacjent pracuje nad wykształceniem odpowiednich umiejętności czy technik służących do radzenia sobie ze stanami lękowymi. Często uświadomienie sobie przez pacjenta czynników czy sytuacji, które powodują lęk i odreagowanie, w bezpiecznej sytuacji (kontaktu psychoterapeutycznego), emocji, które wiążą się z trudnymi sytuacjami czy wydarzeniami powoduje trwałe uwolnienie się pacjenta od stanów lęku i niepokoju. Psychoterapia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na lęk.

    Bardzo dobrą terapię lęku w Poznaniu oferują psychoterapeuci z Kliniki LMC.

    Czy leki na stany lękowe są jedynym rozwiązaniem?

    Farmakoterapia – przyjmowanie leków psychotropowych zapisanych przez lekarza psychiatrę nie jest jedyną metodą leczenia zaburzeń lękowych. Warto podkreślić, iż bardzo często psychoterapia jest wystarczającą formą leczenia objawów lękowych. Najważniejsze jest, aby zgłosić się na wizytę do zaufanego specjalisty, który będzie potrafił dobrać metodę leczenia dzięki, której pacjent jak najszybciej będzie w stanie wrócić do pełni zdrowia.

    Leczenie zaburzeń lękowych w Poznaniu – zgłoś się po pomoc do Kliniki LMC Centrum

    Zaburzenia lękowe mogą dotknąć każdego człowieka: osoby dorosłe, dzieci, młodzież, kobiety, jak i mężczyzn. Zgodnie z danymi WHO (2019) z omawianym zaburzeniem zmaga się aż 301 milionów ludzi na całym świecie.

    Chcąc pokonać lęk najważniejsze jest, aby szybko zgłosić się do specjalisty. Odczuwanie chorobliwego lęku wiąże się z wieloma kosztami i trudnościami dla pacjenta i jego bliskich.

    Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie: “zaburzenia lękowe ile trwa leczenie”? Korzystając z odpowiedniej pomocy można szybko pozbyć się objawów zaburzenia lękowego uogólnionego Leczenie stanów lękowych przez odpowiednich specjalistów może przynieść bardzo szybkie korzyści zdrowotne.

    W związku z powyższym, chcąc pozbyć się uporczywych objawów należy jak najszybciej sięgnąć po profesjonalną pomoc co jest najskuteczniejszą drogą powrotu do pełni zdrowia. Szybką i skuteczną pomoc w leczeniu lęków i depresji gwarantują specjaliści z Kliniki LMC w Poznaniu.

    Autor:
    dr Aleksandra Lubikowska – Kałek – psycholog, psychoterapeuta, doktor nauk o zdrowiu. Posiada kilkunastoletnie bardzo bogate doświadczenie w pracy z pacjentami. Autorka artykułów naukowych z zakresu zdrowia psychicznego. Pracowała w poradniach zdrowia psychicznego, a także przyjmowała pacjentów prywatnie. Wykładała diagnozę psychologiczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie ukończyła zarówno studia magisterskie, jak i doktoranckie. Wiedzę z zakresu psychoterapii zdobywała podczas 4-letniego Kursu w Krakowskim Centrum Psychoterapii Psychodynamicznej.

    Bibliografia:

    • https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/anxiety-disorders
    • Guo, S., Deng, W., Wang, H., Liu, J., Liu, X., Yang, X., He, C., Zhang, Q., Liu, B., Dong, X., Yang, Z., Li, Z., & Li, X. (2021). The efficacy of internet‐based cognitive behavioural therapy for social anxiety disorder: A systematic review and meta‐analysis. Clinical Psychology & Psychotherapy, 28 (3), 656–668.
    • Baker, H. J., Lawrence, P. J., Karalus, J., Creswell, C., Waite, P. (2021). The Effectiveness of Psychological Therapies for Anxiety Disorders in Adolescents: A Meta-Analysis. Clinical Child and Family Psychology Review, 24, 765–782.
    • de Ponti, N., Matbouriahi, M., Franco P., Harrer, M., Miguel, C., Papola, D. i in. (2024). The efficacy of psychotherapy for social anxiety disorder, a systematic review and meta-analysis. Journal of Anxiety Disorders, 104.
    • Seligman, M.E.P., Walker, E.F., Rosenhan, D.L. (2003). Psychopatologia. Warszawa: Zysk i S-ka.

Umów się na wizytę teraz w kalendarzu lub zadzwoń 📞+48 784 355 472
(rejestracja telefoniczna i sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00)

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

Klinika LMC
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.

 

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

Klinika LMC
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.