Jak znaleźć dobrego psychologa – to dylemat, przed którym staje wiele osób przed pierwszą wizytą u specjalisty, który pomaga nie tylko w trudnych chwilach, ale również doradza w skutecznym samorozwoju osobistym i zawodowym. Osób świadczących usługi psychologiczne jest na rynku bardzo dużo. Dlatego o tym, jakiego psychologa wybrać, decydują przede wszystkim wiedza, doświadczenie i empatia, które są kluczem do skutecznej terapii.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze psychologa?
Wielu pacjentów poszukując odpowiedniego psychologa w Poznaniu natrafia w sieci na ogłoszenia osób oferujących pomoc w rozwoju osobistym. Niestety w wielu przypadkach nie jest to pomoc oparta na wiedzy naukowej, co działa na niekorzyść klientów. Skuteczną i sprawdzoną pomoc psychologiczną może bowiem udzielać jedynie psycholog. Jak jednak mieć pewność, że wybrany przez nas specjalista nim jest? Na co warto zwrócić uwagę?
Psycholog to osoba, która bada ludzkie zachowanie, myśli, emocje i relacje między ludźmi. Dobry psycholog dla dorosłych stosuje w swojej pracy różne metody i techniki, by jak najlepiej zrozumieć pacjentów. Co ważne, bazuje on na aktualnej wiedzy naukowej, dzięki czemu pacjent może mieć pewność, że udzielona mu pomoc jest skuteczna. Psycholog w poradni psychologicznej może podejmować wiele działań – do najczęstszych zaliczyć można ocenę psychologiczną pacjenta, diagnozę osobowości, doradztwo i pomoc w trudnych chwilach jak również rozwój w zakresie zdrowia psychicznego.
W Klinice LMC w Poznaniu wiemy, że poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia psychicznego może być wyzwaniem. Dlatego nasi terapeuci udzielają też psychoedukacji na temat zdrowia psychicznego dla pacjentów, ich rodzin i znajomych.
Jak sprawdzić kwalifikacje i doświadczenie psychologa?
Psycholog jest specjalistą, który ukończył pięcioletnie studia magisterskie na tym kierunku. Bardzo ważne, by specjalista mógł pochwalić się tym tytułem – po studiach licencjackich nie można bowiem udzielać wsparcia psychologicznego. Wielu psychologów po ukończeniu uczelni podejmuje również kilkuletni kurs psychoterapii, specjalizację bądź udaje się do szkoły doktorskiej. Nie jest to konieczne by być psychologiem, jednak dodatkowe wykształcenie znacząco podnosi kompetencje i doświadczenie specjalisty.
Pacjenci, którzy chcą sprawdzić uprawnienia swojego psychologa, mogą to zrobić na stronie kliniki lub bezpośrednio na wizycie. Bardzo dobry psycholog ma udokumentowane swoje wykształcenie i praktykę i bez problemu przedstawi odpowiednie certyfikaty, dyplomy oraz informacje o ukończonych szkoleniach i kursach.
Jakie cechy powinien mieć dobry psycholog?
Dobry psycholog jest specjalistą, który pomaga pacjentom w trudnych chwilach i skutecznym samorozwoju. Opierając się na aktualnej wiedzy dołoży wszelkich starań, by skutecznie wesprzeć wszystkich pacjentów.
Prócz wiedzy naukowej, w pracy psychologa bardzo ważna jest też empatia, czyli umiejętność wczuwania się w emocje i doświadczenia pacjenta, co pozwala na pełne zrozumienie jego problemów. Amerykański psycholog Carl Rogers już w 1980 roku stwierdził, że „idealny terapeuta to przede wszystkim terapeuta empatyczny”. Z kolei badania przeprowadzone przez Davisa i współpracowników w 2000 roku wykazały, że psycholodzy pracujący klinicznie osiągali istotnie wyższe wyniki w testach mierzących wczuwanie się w potrzeby drugiego człowieka, co zwiększało poczucie zaangażowania i motywacji ich pacjentów.
Według Kodeksu Etycznego Psychologa dobry terapeuta jest też bezstronny i obiektywny. Oznacza to, że nie może kierować się własnymi przekonaniami, uprzedzeniami czy osobistymi emocjami, lecz zawsze dążyć do rzetelnej i profesjonalnej oceny sytuacji pacjenta. Taka postawa jest zgodna z zasadami wszystkich towarzystw psychologicznych i pozwala pacjentom poczuć się bezpiecznie w gabinecie.
Czy lokalizacja poradni zdrowia psychicznego ma znaczenie?
Lokalizacja poradni zdrowia psychicznego jest bardzo ważnym czynnikiem dla wielu pacjentów. Długie dojazdy, korki i niedopasowane godziny spotkań mogą skutecznie zniechęcić do podjęcia terapii. Dlatego Klinika LMC w Poznaniu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. Nasza poradnia znajduje się w ścisłym centrum Poznania przy ul. Święty Marcin 73/8. Znalezienie naszej kliniki jest bardzo proste, a dzięki środkom komunikacji dojazd z każdego zakątka miasta nie stanowi żadnego problemu.
W naszej poradni zdrowia psychicznego w Poznaniu przyjmuje lekarz i psycholog, którzy zapewniają kompleksową pomoc pacjentom, dbając o ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Specjaliści ci cechują się profesjonalizmem, empatią oraz indywidualnym podejściem, przez co mogą sprostać oczekiwaniom pacjentów i zyskują ich zaufanie. W naszej klinice przyjmuje też dobry psycholog dla młodzieży, który pomaga w takich problemach jak stres szkolny, depresja, lęki, niska samoocena oraz kryzysy tożsamości. Nasza oferta skierowana jest też do rodziców, którzy poszukują dobrego psychologa dziecięcego w Poznaniu. Oferujemy wsparcie rodzicom w kwestiach wychowawczych i rozwojowych wobec dziecka.
Ponadto prywatny psycholog w naszej klinice ma uprawnienia do wykonywania takich testów, jak test osobowości MMPI i prowadzenia takich terapii, jak psychodynamiczna czy poznawczo-behawioralna. Do dyspozycji naszych specjalistów pozostaje też superwizja, która odpowiada za rzetelną pracę z pacjentem.
Dlaczego zaufanie i komfort są kluczowe w relacji z psychologiem?
Zaufanie i komfort są fundamentem skutecznej terapii psychologicznej, ponieważ to właśnie one umożliwiają pacjentowi otwarte dzielenie się swoimi myślami, emocjami i trudnościami. Pacjenci, którzy zastanawiają się, jak wybrać psychologa, powinni pamiętać, że dobry terapeuta nie będzie oceniał pacjenta pod żadnym względem. Jego zadaniem jest pomóc drugiej osobie w wyjściu z problemów i lepszym zrozumieniu siebie. Zapewniają to między innymi specjaliści w Klinice LMC w Poznaniu, którzy służąc wiedzą i doświadczeniem dokładają wszelkich starań, by pomóc wszystkim pacjentom i rozwiać ich zastrzeżenia i wątpliwości emocjonalne. Dlatego mimo pewnych obaw i dyskomfortu warto zadać specjaliście na pierwszej wizycie wszystkie pytania, jakie mamy. Dobry dialog i samopoczucie pacjenta są bowiem kluczowe w prowadzonej terapii.
Dlaczego warto czytać opinie o psychologach przed pierwszą wizytą?
Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć psychologa, warto sprawdzić, co inni pacjenci sądzą o danym specjaliście. Rekomendacje ze strony innych osób bądź najbliższych mogą być bardzo wartościowe. Zastanów się też, jakie pytania możesz skierować do konkretnego terapeuty. Jeśli interesuje Cię nurt w jakim pracuje, przynależność do organizacji psychologicznych, doświadczenie w pomocy młodzieży, ukończone przez niego kursy lub doświadczenie warto sprawdzić takie informacje na stronie kliniki lub bezpośrednio w kontakcie z psychologiem. Pamiętaj, że w naszej klinice pytania możesz kierować też do lekarza psychiatry.