Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00

Psycholog pracy – jak specjalista może pomóc w rozwoju zawodowym?

Psycholog pracy – jak specjalista może pomóc w rozwoju zawodowym?

Psycholog pracy to specjalista, którego chętnie wybiera coraz więcej pacjentów. Często zdarza się, że pracownicy czują potrzebę zmiany, lecz nie potrafią jej określić. Wiedzą, że obecna firma bądź zakres obowiązków nie są dla nich odpowiednie, jednak nie widzą siebie w innym miejscu. W takiej sytuacji dobrym krokiem jest konsultacja z psychologiem pracy, który nakieruje pacjentów na optymalną ścieżkę rozwoju ich kariery.

Kim jest psycholog pracy i czym się zajmuje?

Psycholog pracy to specjalista, który zajmuje się tematyką rynku pracy i organizacji i ma uprawnienia do udzielania pomocy psychologicznej. Psycholog to zawód, który wspiera pacjentów w ich rozwoju, pomaga określić indywidualną ścieżkę kariery, a także bada predyspozycje do wykonywania danych czynności.

Psycholog pracy najczęściej zgłębia wraz z pacjentem takie kwestie, jak:

  • wybór pracy zgodnej z oczekiwaniami i możliwościami pacjenta;
  • określenie mocnych i słabych stron;
  • rozwój wybranych predyspozycji;
  • przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu;
  • umiejętność efektywnej organizacji czasu.

Jak psycholog pracy może wspierać rozwój kariery zawodowej?

Wizyta w klinice u psychologa pracy może pomóc pacjentom w optymalnym rozwoju ich kariery. Wielu z nich przed pierwszą wizytą zadaje sobie pytanie – jak pomoże psycholog? Rozwój zawodowy może ograniczyć się do zwykłego poradnictwa, jak również przybrać formę psychoterapii. Podczas sesji terapeutycznych psycholog pracy wspiera rozwój kariery pacjenta poprzez:

  • ocenę i zrozumienie umiejętności i zainteresowań zawodowych;
  • badanie potencjału zawodowego;
  • wsparcie w podejmowaniu decyzji dotyczących kariery;
  • planowanie rozwoju kariery.

Dobry psycholog pomoże pacjentom na każdym etapie rozwoju ich kariery zawodowej.
Co ważne, nawet po skończonym procesie terapeutycznym pacjenci mogą zwrócić się do psychologa pracy z prośbą o pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak psycholog pracy pomaga w zwiększeniu efektywności i motywacji zawodowej?

Kompetencje psychologa polegają też na zwiększaniu efektywności i motywacji zawodowej. Ze względu na ilość zadań i obowiązków pacjenci, którzy zgłaszają się do kliniki zastanawiają się, co mogą zrobić, by lepiej wykonywać swoją pracę bez nadmiernego obciążenia i w czym pomoże im psycholog.

Dobry specjalista podczas wizyty pomaga pacjentom odkryć, co jest przyczyną ich trudności, znaleźć źródła stresu i wypracować skuteczne strategie radzenia sobie ze stresem. Dzięki odpowiednim technikom, takim jak zarządzanie czasem, rozwijanie asertywności czy budowanie odporności psychicznej, pacjent poprawia swoją efektywność zawodową i wpływa na poziom zaangażowania przy jednoczesnym dbaniu o dobrostan psychiczny.

Jakie korzyści płyną z konsultacji z psychologiem pracy przy zmianie zawodu?

Zmiana zawodu jest dużym wyzwaniem w życiu każdego pracownika i może wynikać z chęci rozwoju, nowych zainteresowań bądź konieczności zmiany firmy. Niezależnie od źródła pacjenci mogą liczyć na wsparcie psychologa. Przychodząc do specjalisty uzyskują pomoc w zakresie:

  • poznania własnych umiejętności;
  • zarządzania stresem i niepewnością;
  • przygotowania do procesu rekrutacji;
  • monitorowania postępów i dostosowywania planów.

Psychologia pracy jako dziedzina nauki może też pomóc absolwentom, którzy wkraczają na rynek pracy między innymi na terenie Wielkopolski. Doświadczony psycholog w Poznaniu w Klinice LMC pomoże wszystkim młodym pacjentom, którzy wkraczają w dorosłość i nie wiedzą, jak pokierować swoją karierą.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologa przy rozwiązywaniu konfliktów w pracy?

Trudności w firmie mogą dotyczyć relacji z zespołem, takich jak brak komunikacji, konflikty interpersonalne, czy poczucie izolacji. Według agencji The Myers-Briggs Company blisko 85 proc. pracowników doświadczyło konfliktu w swoim miejscu pracy, a 12 proc. pracowników twierdzi, że było świadkami konfliktów między przełożonymi. Takie sytuacje mogą prowadzić nie tylko do złej atmosfery w pracy, ale również do złego samopoczucia pracowników, spadku efektywności jednostki a nawet do wypalenia zawodowego. Dodatkowo, jeśli pracodawca bagatelizuje problem i koncentruje się tylko na rozwoju firmy, musi liczyć się z możliwą utratą pracowników.

W rozwiązaniu konfliktów w pracy pomoże psycholog, który może przeprowadzić spotkania interwencyjne z pracownikami, warsztaty edukacyjne i odpowiednie zmiany organizacyjne. Psychologia w pracy jest niezbędnym elementem wielu firm, które odniosły sukces na konkurencyjnym rynku przy jednoczesnym zachowaniu dobrostanu pracowników. Dobry specjalista pomaga zachować dobrą atmosferę w zespole i zwiększyć szanse na poprawę zdrowia psychicznego wszystkich pracowników.

Co zrobić, gdy nie czujesz satysfakcji ze swojej pracy – jak może pomóc psycholog pracy?

Brak satysfakcji z pracy może wynikać z różnych przyczyn. W obecnych czasach coraz więcej pracowników zmaga się z wypaleniem zawodowym. Jest to stan psychiczny, który może wystąpić niezależnie od wieku u pracowników, studentów a nawet uczniów. Wypalenie zawodowe jest reakcją na długotrwałe napięcie w pracy, które może prowadzić do wyczerpania psychicznego, emocjonalnego i fizycznego i takich uczuć, jak złość, smutek i lęk. Warto podkreślić, że wypalenie zawodowe to syndrom, w którym ludzie mogą doświadczyć nawet depresji. Dlatego gdy obserwujemy u siebie pierwsze oznaki wypalenia, warto zgłosić się do dobrego terapeuty. Psycholog zawodowy może pomóc wypalonym osobom zapewniając wsparcie emocjonalne, strategie radzenia sobie oraz pomagając w odzyskaniu równowagi życiowej. Podczas psychoterapii i konsultacji psychologicznej w Poznaniu pacjenci mogą liczyć na profesjonalne wsparcie w zakresie:

  • rozpoznania i zrozumienia objawów wypalenia zawodowego;
  • odzyskaniu motywacji i celów zawodowych;
  • technik radzenia sobie ze stresem;
  • promowania zdrowego stylu życia.

Psycholog w wypaleniu zawodowym pomaga też uzyskać uzyskać pełną diagnozę własnych możliwości, kompetencji i cech osobowości. Psycholog pracy pomaga również w ewentualnej zmianie ścieżki kariery zgodnej z zainteresowaniami i umiejętnościami pacjenta.