Relacja terapeutyczna w psychoterapii jest jednym z kluczowych elementów skutecznej psychoterapii. Według badań Lamberta i Barley’a, nawet 50 proc. skuteczności terapii można przypisać jakości relacji terapeutycznej, a empatia psychologa i poczucie bezpieczeństwa znacząco zwiększają szansę na sukces w leczeniu.
Dlaczego dobra relacja z terapeutą ma kluczowe znaczenie?
Dobra relacja z psychoterapeutą stanowi fundament skutecznej terapii. Specjaliści badając w przeszłości fazy relacji terapeutycznej zwrócili uwagę, że komfort i poczucie bezpieczeństwa mają duże znaczenie w powodzeniu terapii. Może to brzmieć początkowo trochę niewiarygodnie, gdyż większość pacjentów jest zazwyczaj bardzo zdenerwowana przed swoją pierwszą sesją. Dlatego w czasie pierwszych sesji dobry psychoterapeuta omawia z pacjentem techniki terapeutyczne i odpowiada na wszystkie pytania związane z leczeniem. Jest to czas, w którym warto zadać sobie następujące pytania: czy czuję się bezpiecznie przy tym terapeucie? Czy czuję, że jestem w stanie podzielić się z nim swoją historią, swoimi trudnościami? Czy mam do terapeuty pełne zaufanie? Czy nie będę mieć trudności dzieląc się z terapeutą intymnymi kwestiami, o których z nikim wcześniej nie rozmawiałem?
Warto też na etapie konsultacji posiąść wiedzę na temat nurtu, w którym pracuje terapeuta i upewnić się, czy sposób pracy terapeuty jest dla nas jasny i zrozumiały.
Jakie cechy powinna mieć dobra relacja terapeutyczna?
Dobra relacja terapeutyczna powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu, szacunku i poczuciu bezpieczeństwa. W trakcie pierwszych sesji pacjenci mogą czuć niepokój i dyskomfort związany z procesem terapii i jest to zupełnie naturalne. Dobry psycholog przy wykorzystaniu swojego doświadczenia jest w stanie stworzyć atmosferę akceptacji i zrozumienia, dzięki czemu pacjent stopniowo nabiera pewności i otwartości w rozmowie.
Relacja z psychoterapeutą jest wyjątkowym rodzajem stosunków, w którym psycholog wie więcej o pacjencie niż pacjent o psychologu. Dlatego dobra relacja terapeutyczna powinna też opierać się na poufności i zaufaniu, że psycholog nikomu nie zdradzi kwestii omawianych na terapii. W Klinice LMC wszyscy specjaliści pracują zgodnie z Kodeksem Etycznym Psychologa, który zobowiązuje nas do utrzymania tajemnicy zawodowej. Dzięki temu nasi pacjenci mają pewność, że kwestie omawiane na terapii psycholog zachowa tylko dla siebie. Zapraszamy wszystkie osoby, które szukają psychoterapii w Poznaniu. Nasza oferta skierowana jest też do osób, które szukają psychologa dziecięcego w Poznaniu i chcą, by ich maluch otrzymał pomoc od doświadczonego specjalisty.
Jak budować zaufanie do terapeuty?
Budowanie zaufania to proces, który wymaga czasu, otwartości i konsekwencji zarówno ze strony pacjenta, jak i specjalisty. Proces psychoterapii powinien przebiegać w oparciu o jasne zasady, dlatego terapeuta musi jasno określić cele terapii, wyjaśnić metody pracy i dostosować podejście do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Relacja pozasłowna w komunikacji terapeutycznej to inny aspekt, który buduje zaufanie do terapeuty i zwiększa prawdziwość sesji. Nasz psycholog w Poznaniu okazując swój szacunek i zrozumienie poprzez regularne prowadzenie spotkań, wyrażanie postawy zrozumienia i obserwowanie zachowań pacjenta przyczynia się do budowania wzajemnego szacunku i bezpieczeństwa w trakcie procesu psychoterapii.
Na budowanie zaufania do terapeuty duży wpływ ma też pacjent i jego szczerość wobec specjalisty. Obawy, wątpliwości i liczne pytania związane z terapią pojawiają się u wielu osób, zwłaszcza na początku leczenia. By psychoterapeuta mógł dopasować odpowiednie metody terapii, pacjent powinien być z nim szczery. Oczywiście, są kwestie, których osoby nie chcą poruszać na początku terapii i mają do tego prawo. Warto jednak pamiętać, że autorytet i zaufanie do psychoterapeuty buduje się głównie w oparciu o poczucie bezpieczeństwa i skuteczność terapii, które pojawią się wtedy, gdy specjalista będzie mógł dopasować metody leczenia do sytuacji pacjenta. Dlatego już od pierwszych spotkań warto mówić swojemu terapeucie zarówno o swoich doświadczeniach, jak i obawach czy wątpliwościach związanych z podjęcia leczenia. Sukces terapeutyczny to współodpowiedzialność pacjenta i specjalisty.
Jakie błędy mogą zakłócić proces terapii?
Proces psychoterapii może być zakłócony zarówno przez błędy ze strony pacjenta, jak i specjalisty. Bliska relacja terapeutyczna to wyjątkowa sytuacja, w której jedna osoba ma pomóc drugiej w rozwiązaniu problemów i poprawić jej funkcjonowanie. Mimo tej zasady w gabinecie specjalisty czasami występują błędy, które prowadzą do negatywnej relacji terapeutycznej. Najczęściej są to kwestie związane z brakiem zaangażowania, oporem przed zmianą, oczekiwaniem szybkich efektów, ukrywaniem istotnych informacji czy wdrożeniem nieprawidłowej terapii. W praktyce takie błędy zdarzają się rzadko, a dobry terapeuta jest w stanie na nie zareagować.
Inną sytuacją jest przywiązanie pacjenta do specjalisty. Niektóre osoby w trakcie terapii zaczynają traktować psychologa jak bliską osobę, zastanawiając się, czy terapeuta też przywiązuje się do pacjenta. Ważne, by pamiętać, że psychoterapeuta to specjalista, który kształtuje naszą postawę i ma pomóc w pokonywaniu trudnych emocji. Efekty dobrej terapii zależą od tego, jak psycholog wykonuje swoją pracę i czy postępuje zgodnie z zasadami. Dystans w relacji terapeutycznej ma chronić pacjenta przed zaangażowaniem emocjonalnym i prowadzić do zamierzonych efektów terapii. W naszej poradni zdrowia psychicznego w Poznaniu wszyscy specjaliści kierując się Kodeksem Etycznym Psychologa podchodzą do pacjentów z szacunkiem i dbają o dobry przebieg psychoterapii.