Rozwój kariery zawodowej to ważny aspekt w życiu każdego pracownika. Awans na wyższe stanowisko czy zmiana pracy mogą mieć wpływ nie tylko na wyższe zarobki, ale również na samopoczucie. Często zdarza się, że pracownicy czują potrzebę zmiany, lecz nie potrafią jej określić. Wiedzą, że obecna firma bądź zakres obowiązków nie są dla nich odpowiednie, jednak nie widzą siebie w innym miejscu. W takiej sytuacji dobrym krokiem jest konsultacja z psychologiem pracy, który wykorzystując swoją wiedze i doświadczenie nakieruje pacjentów na optymalną ścieżkę rozwoju ich kariery.
Kiedy udać się do psychologa pracy?
Psycholog pracy to specjalista, który zajmuje się tematyką rynku pracy i organizacji. Wspiera pacjentów w rozwoju zawodowym, pomaga określić indywidualną ścieżkę kariery, a także bada predyspozycje do wykonywania danych czynności.
Psycholog pracy pomaga w wielu kwestiach związanych z karierą zawodową, począwszy od wyboru studiów a skończywszy na zmianie pracy. Z jego porad mogą skorzystać pacjenci w każdym wieku niezależnie od problemu. Najczęściej psycholog pracy zgłębia wraz z pacjentem takie kwestie, jak:
- wybór pracy zgodnej z oczekiwaniami i możliwościami pacjenta,
- określenie mocnych i słabych stron,
- rozwój wybranych predyspozycji,
- rozwój pewności siebie,
- przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu,
- wzmacnianie kompetencji miękkich,
- umiejętność efektywnej organizacji czasu.
Psycholog pracy i organizacji pozostaje do dyspozycji wszystkich pacjentów, którzy potrzebują wsparcia w rozwoju własnej kariery. Do gabinetu zgłaszają się pacjenci, którzy cierpią między innymi na wypalenie zawodowe czy niepewność co do dalszej pracy, ale nie tylko. Często w klinice LMC w Poznaniu widuje się także pracowników, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności w zakresie organizacji wolnego czasu, odpowiedniej komunikacji czy chcących poznać własne możliwości.
Psycholog pracy a rozwój kariery
Wizyta w klinice u psychologa pracy może pomóc pacjentom w optymalnym rozwoju ich kariery. Rozwój zawodowy może ograniczyć się do zwykłego poradnictwa, jak również przybrać formę psychoterapii. O tym, jaka forma pomocy będzie najlepsza dla pacjenta zadecyduje terapeuta. Wspólnie z klientem ustali zakres niezbędnych działań i pożądane przez niego cele. Podczas sesji terapeutycznych psycholog pracy wspiera rozwój kariery pacjenta poprzez:
- ocenę i zrozumienie umiejętności i zainteresowań zawodowych,
- badanie potencjału zawodowego,
- wsparcie w podejmowaniu decyzji dotyczących kariery,
- rozwój umiejętności miękkich,
- wsparcie w radzeniu sobie ze stresem,
- planowanie rozwoju kariery.
Dobry psycholog pomoże pacjentom na każdym etapie rozwoju ich kariery zawodowej.
Co ważne, nawet po skończonym procesie terapeutycznym pacjenci mogą zwrócić się do psychologa pracy z prośbą o pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba.
Czy psycholog może pomóc zmienić zawód?
Zmiana zawodu jest dużym wyzwaniem w życiu każdego pracownika. Po wielu latach spędzonych w firmie wielu z nich decyduje się na zmianę dotychczasowej formy zatrudnienia. Zmiana pracy może wynikać z chęci rozwoju, nowych zainteresowań bądź konieczności zmiany firmy. Niezależnie od źródła pacjenci mogą liczyć na wsparcie psychologa. Przychodząc do specjalisty uzyskują pomoc w zakresie:
- poznania własnych umiejętności,
- badania ścieżek kariery,
- zarządzania stresem i niepewnością,
- rozwoju strategii przystosowawczych,
- przygotowania do procesu rekrutacji,
- monitorowania postępów i dostosowywania planów.
Psycholog pracy może być także dużym wsparciem dla studentów i absolwentów, którzy wkraczają na rynek pracy. Wielu młodych po ukończonych studiach ma problem, jak dalej pokierować własną karierą. To naturalne, że po wielu latach spędzonych w szkolnych ławach ciężko jest im się odnaleźć na rynku pracy. Potwierdza to także psychologia wspomagania rozwoju, według której okres wczesnej dorosłości stanowi dla nich duże wyzwanie pod względem emocjonalnym. Nowy okres w życiu stawia przed nimi kolejne wyzwania, którym muszą sprostać. Pierwsza praca, obowiązki zawodowe czy samodzielne życie dla wielu stają się problemem nie do udźwignięcia. W trudnych chwilach związanych z rozwojem kariery
i wkraczania w dorosłość warto zaczerpnąć porady specjalisty bądź udać się na dobrą psychoterapię, którą oferuje między innymi Klinika LMC w Poznaniu. Doświadczony terapeuta wysłucha wszystkich problemów pacjenta i zaoferuje odpowiednią terapię by wyprowadzić go z problemu i pomóc w dalszym rozwoju.
Psycholog pracy pomoże w wypaleniu zawodowym
Obecnie czasach coraz więcej pracowników zmaga się z wypaleniem zawodowym. Jest to stan psychiczny, który może wystąpić u pracowników, studentów a nawet uczniów. Wypalenie zawodowe jest reakcją na długotrwałe napięcie w pracy, które może prowadzić do wyczerpania psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. Osoby wypalone najczęściej zmagają się
z długotrwałym stresem, poczuciem bezradności wobec kolejnych obowiązków, narastającą niechęcią do pracy, utratą zainteresowania i radości z wykonywanych zadań a także osłabieniem i narastającym pesymizmem. Warto podkreślić, że wypalenie zawodowe to syndrom, który może doprowadzić nawet do depresji. Dlatego gdy obserwujemy u siebie pierwsze oznaki wypalenia, warto zgłosić się do dobrego terapeuty. Psycholog pracy może pomóc wypalonym zawodowo osobom zapewniając wsparcie emocjonalne, strategie radzenia sobie oraz pomagając w odzyskaniu równowagi życiowej. Podczas psychoterapii w Klinice LMC w Poznaniu pacjenci mogą liczyć na profesjonalne wsparcie w zakresie:
- rozpoznania i zrozumienia objawów wypalenia zawodowego,
- wsparcia emocjonalnego,
- rozwoju strategii radzenia sobie,
- odzyskaniu motywacji i celów zawodowych,
- rozwoju umiejętności komunikacji,
- technik radzenia sobie ze stresem,
- promowania zdrowego stylu życia.
W trakcie wizyty u psychologa pracy pacjenci mogą także uzyskać pełną diagnozę własnych możliwości, kompetencji i cech osobowości. Psycholog pracy pomaga rówież w ewentualnej zmianie ścieżki kariery zgodnej z zainteresowaniami i umiejętnościami pacjenta.