W ostatnim czasie coraz więcej osób korzysta z usług psychologa. Pomaga on nie tylko
w trudnych chwilach, ale również doradza w skutecznym samorozwoju osobistym
i zawodowym. Osób świadczących usługi psychologiczne jest na rynku bardzo dużo. Jak zatem wybrać odpowiedniego specjalistę?
Co robi psycholog?
Wielu pacjentów poszukując odpowiedniego psychologa natrafia w sieci na ogłoszenia osób oferujących pomoc w rozwoju osobistym. Niestety w wielu przypadkach nie jest to pomoc oparta na wiedzy naukowej, co działa na niekorzyść klientów. Skuteczną i sprawdzoną pomoc psychologiczną może bowiem udzielać jedynie psycholog. Jak jednak mieć pewność, że wybrany przez nas specjalista nim jest? Na co warto zwrócić uwagę?
Psycholog to osoba, która bada ludzkie zachowanie, procesy myślowe, emocje i relacje między ludźmi. Psycholodzy stosują w swojej pracy różne metody i techniki, by jak najlepiej zrozumieć pacjentów. Co ważne, bazują oni na aktualnej wiedzy naukowej, dzięki czemu pacjent może mieć pewność, że udzielona mu pomoc jest skuteczna. Psycholog w poradni psychologicznej może podejmować wiele działań – do najczęstszych zaliczyć można ocenę psychologiczną pacjenta, diagnozę osobowości, doradztwo i pomoc w trudnych chwilach jak również rozwój i edukację w zakresie zdrowia psychicznego.
Psycholog jest specjalistą, który ukończył pięcioletnie studia magisterskie na tym kierunku. Bardzo ważne, by specjalista mógł pochwalić się tym tytułem – po studiach licencjackich nie można bowiem udzielać wsparcia psychologicznego. Wielu psychologów po ukończeniu uczelni podejmuje również kilkuletni kurs psychoterapii, specjalizację bądź udaje się do szkoły doktorskiej. Nie jest to konieczne by być psychologiem, jednak znacząco podnosi kompetencje i doświadczenie specjalisty.
Kiedy do psychologa?
Dobry psycholog jest specjalistą, który pomaga pacjentom w trudnych chwilach
i skutecznym samorozwoju. Opierając się na aktualnej wiedzy dołoży wszelkich starań, by skutecznie wesprzeć wszystkich pacjentów. Kiedy zatem udać się do psychologa? Do gabinetu specjalisty warto przyjść w momencie, gdy:
- doświadczamy trudności w odczuwaniu pozytywnych emocji,
- często przeżywamy lęk i smutek,
- stres utrudnia nam codzienne funkcjonowanie,
- przeżywamy problemy rodzinne,
- doświadczamy trudności w pracy lub szkole,
- zmagamy się z uzależnieniem,
- czujemy, że życie jest pozbawione sensu.
Dobry psycholog jest wykwalifikowany do udzielenia pomocy w różnych sytuacjach. Trudne chwile to najczęstszy powód z jakim zgłaszają się pacjenci. Jednak nie tylko. Wielu
z nich przychodzi po pomoc specjalisty w momencie, gdy chcą lepiej poznać siebie, własne możliwości, kompetencje i osobowość. Taka diagnoza i praca nad sobą pozwala im lepiej funkcjonować w pracy jak również wśród znajomych i rodziny.
Jak znaleźć dobrego psychologa?
Dobry psycholog nieustannie powinien podnosić swoją wiedzę i umiejętności. Gwarantuje to nie tylko wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentem, ale również ukończone kursy
i szkolenia z zakresu psychologii. Dziedzina ta rozwija się dynamicznie dlatego konieczne jest, by specjalista wciąż ją uzupełniał.
Poszukując dobrego specjalisty warto także sprawdzić, co inni pacjenci sądzą o danym psychologu. Rekomendacje ze strony innych osób bądź najbliższych mogą być bardzo wartościowe. Pytania można również kierować do konkretnego specjalisty. Jeśli interesuje nas nurt w jakim pracuje, ukończone przez niego kursy lub doświadczenie warto sprawdzić takie informacje na stronie kliniki lub bezpośrednio w kontakcie z psychologiem.
Dobry psycholog odpowie także na wszystkie pytania w trakcie pierwszej konsultacji. Niektórzy pacjenci mogą podczas pierwszego spotkania odczuwać lęki dyskomfort. Jest to zupełnie zrozumiałe i naturalne. Warto jednak pamiętać, że dobry psycholog nie będzie oceniał pacjenta pod żadnym względem. Jego zadaniem jest pomóc drugiej osobie w wyjściu
z problemów i lepszym zrozumieniu siebie. Zapewniają to między innymi psycholodzy w Klinice LMC w Poznaniu, którzy służąc wiedzą i doświadczeniem dokładają wszelkich starań, by pomóc wszystkim pacjentom. Dlatego mimo pewnych obaw i dyskomfortu warto zadać specjaliście na pierwszej wizycie wszystkie pytania, jakie mamy. Dobry dialog i samopoczucie pacjenta są bowiem kluczowe w prowadzonej terapii.