Psychoterapia online jest coraz chętniej wybierana przez pacjentów. Mimo wielu obaw związanych z pomocą psychologiczną online, pacjenci chwalą sobie jakość i wygodę spotkań z terapeutą. Psycholog online jest otwarty na każdego, kto potrzebuje wsparcia.
Terapia psychologiczna online – jak wygląda?
Psychoterapia online to temat, który wciąż budzi kontrowersje. Wielu pacjentów słysząc o zdalnej terapii ma obawy związane z jej skutecznością. Doświadczenia z pracy zdalnej czy edukacji domowej sprawiły, że wiele osób rozważając pójście do terapeuty decyduje się na pomoc w gabinecie. Tradycyjna terapia jest bowiem uważana za lepszą i bardziej profesjonalną. Jednak czy na pewno? Przed rozwianiem wszelkich wątpliwości związanych z pomocą psychologiczną online, warto zadać sobie pytanie, na czym ona polega.
Terapia psychologiczna online jest profesjonalną formą pomocy udzielną przez doświadczonego psychologa. Dzięki wykorzystaniu bezpiecznych platform, pacjenci mogą
z łatwością połączyć się na konsultację w bezpiecznym dla siebie miejscu.
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia terapii psychologicznej online jest wybór odpowiedniego specjalny. Warto zwrócić uwagę nie tylko na pozytywne opinie innych pacjentów, ale również staż pracy specjalisty, jego wykształcenie i nurt w jakim prowadzi terapię. Najczęściej terapia prowadzona jest w nurtach: poznawczo-behawioralnym, psychoanalitycznym, psychodynamicznym, humanistyczno-egzystencjalnym, integracyjnym
i systemowym. Po wybraniu odpowiedniego specjalisty i umówieniu daty wizyty można przygotować się do konsultacji. Oczywiście pierwsza rozmowa najczęściej jest spotkaniem wprowadzającym. Terapeuta będzie chciał poznać pacjenta i jego problem, dowiedzieć się więcej o jego dzieciństwie i codziennym życiu. Przed rozmową warto jeszcze raz uświadomić sobie, z czym zgłaszamy się do specjalisty. Nie muszą to być od razu szczegółowe informacje. Rozpoczynając trapię dobrze jest zastanowić się, co sprowadza nas do gabinetu oraz jakie mamy problemy na co dzień. Dzięki regularnym spotkaniom z psychoterapeutą online możliwe jest wyzbycie się większości problemów.
Psychoterapia online polega na regularnych spotkaniach z psychologiem – psychoterapeutą. Dzięki sesjom odbywanym w formie zdalnej możliwe jest nie tylko tworzenie więzi z pacjentem, ale również nadzór nad jego zdrowiem psychicznym. W czasie trwania terapii psycholog może wykonać niektóre testy pacjentom oraz udzielić im krótkich rad związanych. Dobry psychoterapeuta online pomaga określić cele terapii i sukcesywnie nad nimi pracować. Terapia psychologiczna online może trwać przez wiele miesięcy lub krócej – przez kilka tygodni. Po zakończeniu terapii pacjent może znów w pełni cieszyć się każdym dniem.
Psychoterapia online – zalety
Psychoterapia online ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest niewątpliwie wygodność terapii. Dzięki zdalnym konsultacjom pacjenci mogą połączyć się z psychologiem z dowolnego miejsca. Nie ma znaczenia, czy pacjent przebywa w domu, podróży służbowej czy na wakacjach – w każdym miejscu terapia online będzie tak samo skuteczna. Terapia psychologiczna online jest również polecana tym, którzy mają trudności w poruszaniu się. Osoby starsze bądź niepełnosprawne nie muszą się trudzić, by odbyć sesję. Dzięki łączności online mogą oni spotkać się ze specjalistą w dogodnym dla siebie miejscu.
Niewątpliwą zaletą psychoterapii online jest możliwość odbycia spotkania z terapeutą w trudnych okolicznościach, na przykład podczas choroby. Dzięki łączeniu online pacjent nie musi zmieniać terminu sesji, co przekłada się na lepsze skutki terapii.
Psychoterapia online daje również wielu pacjentom poczucie bezpieczeństwa. Dla niektórych osobiste spotkanie z psychologiem w gabinecie może być bardzo stresujące. Spotkanie z nową osobą w nowym miejscu sprawia, że niektórzy z nich zamykają się w sobie i trudniej jest im mówić o swoich problemach. Psychoterapia online jest dla takich pacjentów znacznym ułatwieniem. Dzięki zdalnej rozmowie ze specjalistą w bezpiecznym miejscu mogą oni łatwiej przejść przez pierwsze chwile terapii i zaufać terapeucie.
Psychoterapia online – czy warto?
Psychoterapia online niesie za sobą wiele zalet, takich jak dostępność terapeuty, szybsze konsultacje czy oszczędność czasu. Ta forma psychoterapii jest zalecana pacjentom, którzy odczuwają lęk i dyskomfort przed osobistym spotkaniem z terapeutą lub z innych względów trudno jest im dotrzeć na terapię.
Mimo wielu korzyści warto zadać sobie również podstawowe pytanie – czy psychoterapia online ma sens? Oczywiście, że tak. Liczne badania prowadzone od blisko 20 lat potwierdzają wysoką skuteczność terapii psychologicznej online. Co istotne, pacjenci nie muszą odbywać psychoterapii online przez cały czas. W dowolnym momencie mogą oni zgłosić terapeucie chęć osobistego spotkania w klinice. To naturalne, że przed pierwszym spotkaniem z terapeutą online pojawiają się wątpliwości. Warto pamiętać, że wszelkie uwagi i pytania związane z psychoterapią online można w każdym momencie skierować do psychologa. Dlatego nawet mimo obaw związanych z podjęciem terapii warto zrobić pierwszy krok.