Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Czym jest neurotyzm i jak z nim walczyć?

Neurotyzm jest nazywany także wrażliwością emocjonalną, jest przeciwieństwem stabilności i równowagi emocjonalnej. Osoby neurotyczne silnie przeżywają emocje negatywne, takie jak smutek, lęk czy przygnębienie. Neurotycy często przeżywają stany lękowe, a także mają trudność w radzeniu sobie z sytuacjami stresowymi, które przeżywają jako trudne i zagrażające. Charakteryzuje ich brak wiary w siebie i swoje możliwości, ciągła niepewność czy są wystarczający.

Neurotycy mocno przejmują się oceną innych, jednocześnie będąc surowymi wobec samych siebie. Często nadmiernie krytykują samych siebie, jednocześnie dążąc do perfekcji. Neurotycy często zamartwiają się o siebie i swoje życie, rzadko są z niego zadowoleni i informują o tym bliskie im osoby. Mają także tendencję do wyolbrzymiania sytuacji i rozpamiętywania ich przez długi czas. Często rozpamiętują swoje porażki i niepowodzenia i trudno im wyjść ze stanów smutku i niezadowolenia. Neurotycy często nie umieją nabrać dystansu do swoich przeżyć. Są wrażliwi na swój temat i wiele codziennych sytuacji odnoszą do własnej osoby, odbierają je jako krytykę lub ocenę .

Czym charakteryzuje się osoba neurotyczna?

Osoby neurotyczne często okazują swoje negatywne emocje, co może być trudne dla najbliższych. Mają potrzebę bycia zaopiekowanymi i zaakceptowanymi. Potrzebują bliskości najbliższych i ich zapewnienia o miłości czy przyjaźni. Osoby neurotyczne często obawiają się porzucenia w związku, dlatego mogą być zaborcze lub przesadnie zazdrosne o swoich partnerów. Duża część neurotyków potrzebuje ciągłej afirmacji i podziwu ze strony otoczenia, może być także przesadnie skupiona na własnej osobie i omawianiu swoich problemów.

Skąd bierze się neurotyzm?

Neurotyzm może mieć podłoże genetyczne. Osoby takie od urodzenia są zmienne emocjonalnie i bardziej wrażliwe na punkcie swojej osoby. Neurotyzm może być także wynikiem wychowania i charakteru. Jednak najczęściej jest wynikiem interakcji środowiska i wyposażenia genetycznego.

Jak poradzić sobie z neurotyzmem?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z ciężkim stanem emocjonalnym może być medytacja i relaksacja, która pomoże ukoić nerwy i uspokoić się. Podobną funkcję może pełnić trening autogenny Schultza, który pomaga rozluźnić ciało i oderwać myśli od trapiących nas zmartwień. Warto także spróbować jogi, która wpływa nie tylko na ciało, ale także samopoczucie. Dobrą radą dla neurotyka jest wyrażanie swoich emocji i nie duszenie ich w sobie. Często osoby neurotyczne potrzebują się wypłakać i opowiedzieć o swoich przeżyciach bliskiej osobie. Jednak jeśli nie możemy znaleźć takiej osoby w swoim otoczeniu lub wszystkie inne sposoby nie przyniosły pożądanego efektu, warto wówczas skorzystać z pomocy psychoteraputy, który pomoże nam uporać się z niskim samopoczuciem i przygnębieniem.