Psychoterapia indywidualna

Psychoterapia psychodynamiczna jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych i somatycznych poprzez słowo, w oparciu o relację pomiędzy pacjentem a terapeutą. Celem psychoterapii jest usunięcie bądź złagodzenie objawów chorobowych.

Podstawowe narzędzia w psychoterapii to rozmowa i interakcja między pacjentem i terapeutą. Jednym z podstawowych założeń tej metody jest badanie sfery nieświadomości. Terapeuta poprzez interpretację stara się pomagać pacjentowi zrozumieć siebie i motywy jego zachowań.

Poznawanie konfliktów wewnętrznych oraz bliższe przyjrzenie się objawom daje szanse pacjentowi na ulgę oraz trwałą zmianę funkcjonowania.

Psychoterapia pomaga lepiej radzić sobie w relacjach z innymi ludźmi. Zwiększa samoświadomość. Sprzyja samorealizacji. Efekt ten można osiągnąć poprzez uświadomienie sobie tłumionych uczuć oraz prawdziwych potrzeb i pragnień.

Podsumowując pomoc psychodynamiczna odbywa się poprzez poznawanie świata wewnętrznego pacjenta – jego myśli, przeżyć, uczuć, fantazji, snów. Istotną rzeczą jest też to, co pojawia się w relacji z terapeutą.